Felicitas-salkkuni katsaus 12/08

Vaikka en ole viime kuukausina raportoinut Felicitas-salkkuni menestystä, olen tietenkin pitänyt itse kirjaa päivä tasolla. Tammikuun 2009 ensimmäisen päivän osakeralli nosti salkkuni arvoa. Tällä hetkellä 3.1. 2009 arvo on lievästi pakkasella -7,25 prosenttia. Jälkiviisaudella varustettuna, lähdin muutamaa päivää liian aikaisin myymään vipusijoituksen Xact Bear ja muunsin varat osakkeisiin (Rautaruukki ja Wärtsilä). Mutta tuskin muutaman prosentin menetys harmittaa enää viiden vuoden kuluttua. Toiseksi täydellinen ajoitus onnistuu vain hyvällä tuurilla. Ja kuka sen tietää, tuleeko myöhemmin uusi hintaromahdus ja pääsen lisämään salkkuuni vielä halvempia yhtiöitä.

Tässä Felicatas-salkun joulukuu 2008 katsaus. Tuttuun tapaan, voit myös imuroida katsauksen PDF-versiona. Koska en ole tehnyt muutamaan kuukauteen katsauksia, on katsauksessa käyty todellisuudessa läpi koko syksy 2008.

 

Related Posts

Salkun rakenne Sijoittaminen

Pisteytykset ja AI-analyysi niiden perusteella

https://piksu.net/sergio/

Osakeanalyysissäni on kohdassa ”Seulonta ja Pisteytys” lista, johon AI on pisteyttänyt yhtiöitä eri kriteerien perusteella.  Tässä 10 parasta.

Minulla on myös muita pisteytyksiä, tämän lisäksi viisi