Mobiilivalmistajien liikevaihdot romahtaneet – yritysjärjestelyjä odotettavissa

Mobiililaitevalmistajien liikevaihdot ovat romahtaneet – ja kannattavuuskin horjuu.

Oheisen graafin mobiililaitevalmistajien käyttökateprosentit ja liikevaihdon kasvuprosentit kertovat synkkää tarinaansa. Voimme vain arvailla minkälaisiin yritysjärjestelyihin mobiililaiteteollisuus tulee päätymään. Korealaiset Samsung ja LG tekevät edelleen kohtuullista tulosta ja niiden myyntimäärätkin tuntuvat kasvavan – niillä ei näyttäisi olevan mitään hätää. Sen sijaan Sony-Ericsson ja Motorola ovat nyt selvästi pudotuspelissä.

(Motorola:n luvut ovat Q3/08 ja LG:n julkaisemat luvut ovat niin puutteelliset että niitä ei ole sisällytetty vertailuun).

Lähteet: Sony-Ericsson, Samsung, Nokia ja Motorola osavuotiskatsaukset

Related Posts

Sijoittaminen

Paska osuu osakemarkkinoilla tuulettimeen joko syksyllä tai keväällä

Tarkoitan otsikossa sitä, että Yhdysvaltojen S&P500 indeksin nopeat pörssilaskut tapahtuvat yleensä joko syksyllä tai keväällä. Laskut voivat jatkua, mutta noina aikoina ne yleensä jyrkkenevät nopeasti.

Kevyttä Yhteiskunta

Suomalainen aateilmpiiri siirtyy kollektivismista kohti yksilön kunnoittamista ja yksilön vastuuta itsestään

Oikeistolaisuus ja kulttuuriliberaalisuus ovat EVA:n analyysin mukaan lisääntymässä. Tutkimus antaa viitteitä nopeasta asenneilmapiirin muutoksesta.

Puolet suomalaisista asemoi itsensä EVA tutkimuksen mukaan poliittiseen oikeistoon, vajaa kolmannes vasemmistoon ja

Salkun rakenne

Piksun ammattilaisten omat henkilökohtaiset salkut esittelyssä

Piksun analyysit osion viisi salkkua tarjoavat julkisuuteen oikeiden ammattilaisten henkilökohtaiset salkut:

SERGION LISTA

”Sergion lista” keskittyy pohjoismaiden ja USA:n markkinoille.  Sergion listalle valitaan yrityksiä, jotka saavat hyviä