Mobiilivalmistajien liikevaihdot romahtaneet – yritysjärjestelyjä odotettavissa

Mobiililaitevalmistajien liikevaihdot ovat romahtaneet – ja kannattavuuskin horjuu.

Oheisen graafin mobiililaitevalmistajien käyttökateprosentit ja liikevaihdon kasvuprosentit kertovat synkkää tarinaansa. Voimme vain arvailla minkälaisiin yritysjärjestelyihin mobiililaiteteollisuus tulee päätymään. Korealaiset Samsung ja LG tekevät edelleen kohtuullista tulosta ja niiden myyntimäärätkin tuntuvat kasvavan – niillä ei näyttäisi olevan mitään hätää. Sen sijaan Sony-Ericsson ja Motorola ovat nyt selvästi pudotuspelissä.

(Motorola:n luvut ovat Q3/08 ja LG:n julkaisemat luvut ovat niin puutteelliset että niitä ei ole sisällytetty vertailuun).

Lähteet: Sony-Ericsson, Samsung, Nokia ja Motorola osavuotiskatsaukset

Related Posts

Talous Yhteiskunta

Suomen yritykset ja yrittäjät ovat luottavaisia toimintaympäristön paranemiseen ja tulevaisuuteen

Suomen liike-elämän luottamus on OECD:n mukaan viimeisen kahden vuoden aikana parantunut ja on nyt parempaa kuin suurissa Aasian talouksissa, USA:ssa tai Euroopassa.  Taustalla täytyy olla