Hyvä kello kauas kuuluu paha vielä kauemmas

Pitäisikö minun lopettaa hedge rahastoista kirjoittamien.

Tällainen ajatus tuli kun huomasin Ozikin ja Sadka tutkimuksen ”Does Recognition Explain The Media-Coverage Discount? Contrary Evidence From Hedge Funds".
He olivat tutkineet hedge rahastoja koskevien uutisten ja vastaavien rahastojen menestystä uutisten julkaisemisen jälkeen. Aineisto oli Google Newsista amerikkalaista hedge rahastoista vuosilta 1999-2008 .
Kun rahastosta oli julkaistu uutinen, sen menestyi seuraavana kuukautena keskimäärin 0,3 % muita huonommin. Erityisen paljon huonommin menestyivät ääripäiden rahastot (aikaisemmat hyvät ja huonot) sekä pienet rahastot.

Alla olevassa kuvassa on esitetty näiden uutisten kohteena olleiden rahastojen suhteellinen menetys 24 kuukauden ajalta.

The Media-Coverage and Hedge Funds

Kuvassa olevien USA:n 427 long-short rahaston alisuoriutumien jatkui 18 kuukautta uutisen julkaisemisesta.
 

Related Posts

Salkun rakenne Sijoittaminen

Osakeanalyysi (Sergion lista)

https://piksu.net/sergio/

Osakeanalyysissani on mukana reilu 100 yhtiötä, joista noin puolet on myös salkussani.

Pyrin seuraamaan näitä yhtiöitä monipuolisesti, vertaamaan niitä toisiinsa ja pisteyttämään eri kiriteerien avulla,

Yhtiökohtainen seuranta

Seurannassa

Yhteiskunta

USA on hyökännyt Iraniin saadakseen öljyn hinnan ylös, aseille kysyntää ja osoittaakseen ettei USA:ta kannata haastaa

USA:n motiivit ovat Piksu Toimituksen lähipiirin näkemyksen mukaan seuraavat:

USA ei ole öljyn tuoja samalla tapaa kuin muut tärkeät valtiot (EU, Japani, Kiina, Intia,…). Sota