Nordnet ja tietosuoja

Sijoittaminen
1

Sillä varauksella, etten arvosta pokeria vähääkään, Aki Pyysing on hyvä kirjoittaja. Ainakin hämärästi muistelen hänen joskus sanoneen, etteivät pysyvät salasanat ole ongelma, koska tilisiirrot Nordnetissä ovat suojatut. Juuri muuta kamalaa ei siis voi tapahtua kuin ihmiset saavat tietää, kuinka pieni itse kullakin on, siis nimittäin salkku.

Ennen pöyristymistä on hyvä muistaa, että jokainen voi marssia verottajan luo ja pyytää näkemään esim. meikäläisen verotiedot, ml. osingot. Näin tehneelle sukulaiselleni voin kertoa, että vak.kuoret (useampia) eivät tosin siellä näy eli maailma on siis pohjimmiltaankin hyvin epäoikeudenmukainen paikka.

Enintään yhtä asiaa Nordnetin ja kaikkien pankkien kannattaisi miettiä. Olen jo kauan sitten sanonut, että itse en usko elämän perimmäisen tarkoituksen olevan koko ajan omaksua jotain uutta sovellusta tietotekniikasta. On outoa, että käyttämämme QWERTY-näppäimistö on 1870-luvulta, mutta kovin moni muu osa tietotekniikasta on 2020-luvulta. Eli mitä harkitummin pankit ostaisivat kaiken maailman uusia ”ohjelmistokomponentteja”, sitä parempi.

Related Posts

Talous Yhteiskunta

Kiinan Yuan:n suosiota yleisvaluuttana kasvattaa pyrkimys pois USA/Dollari -riippuvuudesta

USA pystyy monitoroimaan kaikkia SWIFT järjestelmässä välitettyjä kansainvälisiä rahatransaktioita (noin 90% maailmankaupasta) ja tämän tiedon perusteella USA on asettanut  pakotteita ja uhkauksia niille toimijoille, jotka

Salkun rakenne Sijoittaminen Talous

Omat Rahat Katsaus: Aikamoista vuoristorataa

Tammikuulle ja alkaneelle helmikuulle ovat sijoittajille olleet aikamoista vuoristorataa:

Kulta ja pikkuveli hopea ovat nousseet ja laskeneet päivän aikana ennätyspaljon.
Ohjelmistoyritysten kurssit ovat nousseet ja

Autoa siirtämässä
Yhteiskunta

Helsinki tarvitsee katujen puhdistuksesta kertovan tekstiviestipalvelun takaisin!

Helsingissä ei ole enää käytössä katujen puhdistussuunnitelmista ilmoittavaa tekstiviestipalvelua. Sopimus päättyi ilmeisesti vuonna 2024, eikä sitä ole jatkettu, vaikka korvaavaa järjestelmää ei ole, eikä liioin