Omistajat eivät näe järkeväksi antaa omaisuudestaan lisää pääomaa yrityksen kasvuun

Talous

Suomessa on Euroopan vähiten yritysten kasvua kaventavia rahoitusrajoitteita, käy ilmi Etlan raportista.  Yritysrahoituksen haasteet liittyvät oman pääoman ehtoiseen rahoitukseen. Omistajat eivät näe houkuttelevaksi antaa omaisuudestaan lisää rahaa yrityksen kasvuun ja investointeihin.

”Suomessa mättää yritysten omistajien vaatimattomuus kasvu- ja uudistumishaluissa”

Tutkimuksen keskeisenä johtopäätöksenä on, että Suomen makrotaloudelliset ongelmat eivät selity yritysrahoitusmarkkinapuutteilla. Sen sijaan haaste on enemmänkin yritysrahoituksen kysynnässä kuin tarjonnassa, pohtii Etlan Petri Rouvinen.

— Vaikuttaisi siltä, että Suomessa mättää eniten yritysten vaatimattomuus kasvu- ja uudistumishaluissa. Ilmeisesti olemme yleisesti ottaen liikaa mukavuusalueillamme, eikä muutoksiin ole riittäviä porkkanoita. Silloinkaan, kun joku sattuu yrittämään isosti, tuotannontekijä- ja lopputuotosmarkkinat eivät reagoi riittävästi eli kunnolla skaalautuminen ei onnistu, toteaa Etlan Rouvinen

Rouvinen, Petri – Ylhäinen, Ilkka: Suomen yritysrahoitus eurooppalaisessa vertailussa – raha ei ole talouskasvun keskeisin pullonkaula (Etla Raportti 161)

One thought on “Omistajat eivät näe järkeväksi antaa omaisuudestaan lisää pääomaa yrityksen kasvuun

  1. Liian usein unohdetaan yrittäjän asema. Häntä, joka laittaa omia rahojaan (omaa pääomaa) yritykseensä, kohdellaan meillä liian huonosti.

    USA:n tapa toimia on ollut toinen. Yrittäjän asema on ollut parempi. Siellä on ollut järkevää pyrkiä eteenpäin ja yrittää. Ja USA:n talous onkin kasvanut ripeää tahtia. USA on historiansa aikana synnyttänyt oligarkkeja kuten Elon Musk, Bill Gates, Warren Buffet, Steve Jobs, Rockefeller, J P Morgan, Henry Ford, ….. Jos haluaa, että talous kasvaa, niin täytyy hyväksyä ja nostaa jalustalle henkilökohtaista menestystä.

Vastaa

Related Posts

Sijoittaminen

Euroopan keskuspankin mukaan kulta on hyvä arvon säilyttäjä silloin kun ajat ovat levottomat

Euroopan keskuspankki kertoo raportissaan sijoittajille tärkeää informaatiota kullan soveltuvuudesta sijoitusinstrumentiksi:

Fyysinen kulta on antanut hyvää suojaa osakemarkkinoiden volatiliteettiä, talouspolitiikan äkkikäänteitä ja geopoliittisia riskejä vastaan.
Turvallisimpia

Sijoittaminen

Piksun ”USA screener” visualisoi yrityksen tärkeimmät piirteet

Piksun USA screener on kehittynyt käyttäjäystävällisemmäksi. Kustakin yrityksestä on nyt oheisen esimerkkikuvan mukainen yleisnäkymä, josta saa nopeasti käsityksen yrityksen soveltuvuudesta sijoituskohteeksi. (lisää…)