Suomen pörssissä on paljon hyviä osingonmaksajia

Sijoittaminen

Suomen pörssissä on ollut tänä vuonna paljon hyviä osingonmaksajia ja vakaata osinkoa maksavat ovat muutenkin pärjänneet hyvin. Kevään osinkorieha antaa näille parhaille osinkoautomaateille usein lisää nostetta.

Mistä osingonmaksajien menestys aiheutuu?  Hyvä osinko on merkki liiketoiminnan onnistumisesta, mutta siinä ei ole kaikki. Korot ovat olleet korkealla ja sijoittajat ovat tässä tilanteessa etsineet vakavaraisia ja vakaan tulon tuottavia kohteita, siis osinko-osakkeita. Vähemmän mairitteleva syy on se, että osakkeiden pörssiarvot ovat jo kolmisen vuotta laskeneet ja osinko laskettuna pörssiarvolle on tästä syystä noussut ja monesta osakkeesta on tullut tahtomattaan osinkoautomaatti. Mutta olivat syyt mitkä tahansa, niin osinko ilahduttaa joka tapauksessa samalla tavalla.

Jotkin yritykset ostavat osinkojen sijasta omia osakkeitaan. Tämä vähentää osakkeiden määrää ja kohottaa osakkeen arvoa. Sijoittajan kannalta on matemaattisesti laskien lähes yhdentekevää maksaako yritys osinkoa vai ostaako se omia osakkeitaan. Ainoastaan verotus eroaa. Osinkojen verot lankeavat usein maksuun heti, kun taas omien osakkeiden ostamisen yhteydessä verot tulevat maksuun vasta kun osakkeet myydään. Oheisessa kuvassa on esitelty ainoastaan varsinaiset osingot, ei omien osakkeiden ostomääristä aiheutuvia piileviä osinkoja.

On tärkeää että yritys maksaa osinkoa. Sijoittajien pääomat palautuvat tällä tavalla sijoittajalle uudelleen allokoitaviksi. Näin pääomat ohjautuvat parhaiten tuottaviin kohteisiin. Tämä on sijoittajien yhteiskunnallista lisäarvoa. Erityisesti kypsien toimialojen yrityksiltä odotetaan anteliasta osinkopolitiikkaa kun taas kasvavien ja kannattavien yritysten toivotaan käyttävän liikenevät varansa kasvuun.

Yrityksen pörssiarvostus kertoo paljon siitä, mitä mieltä sijoittajat yrityksestä ovat. Jos pörssiarvostus alittaa yritysen kirja-arvon (p/b on alle 1), niin sijoittajat ovat sitä mieltä että yritys tulee hukkaamaan rahaa.  Ykkösen alittava p/b luku antaa yrityksen hallitukselle selvän viestin siitä, että tähän toimintaan ei haluta investoida enempää rahaa, ei velkarahaa eikä omaa pääomaa, hukkaan menevät kuitenkin.

One thought on “Suomen pörssissä on paljon hyviä osingonmaksajia

Comments are closed.

Related Posts

Talous Yhteiskunta

Suomen kansalaiset ovat läntisen Euroopan köyhimpiä mutta kaikki yrittävät silti sijoittaa osakkeisiin

Suomalaiset yksityishenkilöt kuuluvat länsi-Euroopan köyhimpiin, mutta ovat silti talousosaamiseltaan taitavimpia ja sijoittaminen pörssiosakkeisiin ja rahastoihin on yleisempää kuin muualla.
Suomalaiset sijoittavat ahkerasti osakkeisiin ja sijoitusrahastoihin
Suomi kuuluu

Sijoittaminen

Listaamattomiin yhtiöihin sijoittaminen on opettavaista ja haasteellista

Listaamattomiin yrityksiin sijoittaminen on haasteellista: tiedot sijoituskohteesta ovat yleensä puutteellisia, osakkeiden jälkimarkkina on olematon ja toiminta on muutaman avainhenkilön varassa.  Sijoittamista kannattaa kuitenkin harkita, jos

Sijoittaminen

Pörssikurssit pitävät pimeydestä – osakkeiden arvot tapaavat laskea kesällä

Sijoittajat saavat kesällä muuta ajateltavaa, kauppa on vaisua ja pörssikurssit laskevat. Ensimmäisen vuosipuliskon tuloskausi herättelee heinäkuussa sijoittajia, mutta vain hetkeksi. Elo ja syyskuu ovat taas