Yksityishenkilöt lisäävät sijoituslainojen ottamista

Finanssialan tuoreen pankkibarometrin mukaan kotitaloudet ottavat innolla lainaa erilaisiin hankkeisiin joista oman asunnon hankinta on kiinnostuskohteiden kärjessä. Heti toisena tulevat sijoitustoimintaan otetut lainat. Siojoituskohteista suosituimpia ovat osakkeet ja kiinteistöt. Omaa liiketoimintaa varten otetut lainat ovat nekin nousussa.

Yritykset suuntaavat kiinnostuksensa ennen kaikkea investointeihin, mutta myös yrityskaupat kiinnostavat ja käyttöpääomaakin tarvitaan entiseen malliin. Yritykset saavat tällä hetkellä kasvavan osan rahoituksestaan tulorahoituksen kautta, mutta myös aivan tavallisten pankkilainojen suosio on kasvussa. Työeläkeyhtiöiltä otetut lainat ovat sen sijaan vähenemään päin. 

Lisää tietoa: Finanssialan pankkibarometri

Related Posts

Kirjat Lajittelematon Sijoittaminen

Pörssisankareita – Uusi opas sijoituskohteiden valintaan ja strategian rakentamiseen

Miten löytää ne oikeat sijoituskohteet tuhansien vaihtoehtojen joukosta? Tapio Haaviston ja Markku Rautasen uutuuskirja ”Pörssisankareita” tarjoaa käytännönläheisen otteen sijoittamiseen 239 konkreettisen esimerkin avulla.Kirjan nimi, Pörssisankareita,