Veckans Affärer: kaksi ostosuositusta

Höganäs ja Cision saavat ostosuosituksen VA:n viimeisimmässä numerossa.

Pulverimetallurgiayritys Höganäs saa ostosuosituksen. Osake on edullinen, kun p/e-suhde viime vuoden tuokselle on n. 10. Liian vähän VA:n mielestä, ottaen huomioon että yhä ueampi tuote valmistetaan pulverimetallista. Yritys on lisäksi yritysostokandidaatti. Riskeinä VA mainitsee vaihvistuvan kruunun ja euroopan velkakriisin joka heikentää suhdanteita.

Monen vuoden korpivaelluksen jälkeen näyttää Cision nyt vähitellen lupaavalta. VA suosittelee ostoa vuoden tähtäimellä ja näkee 30% nousupotentiaalin 7 SEK tasolle. Voitto näyttää ensimmäistä kertaa tukevaa nousua, kun yhtiö on realisoinut jalostusketjun alkupäätä jolloin liikevaihto on lähes puolittunut. Cisian on nyt tarjolla suorastaan alehintaan verrattuna Titonin ostotarjouskurssiin vuonna 2008.

Related Posts

Talous Yhteiskunta

Persianlahden kolme skenaariota: Pitkittyvä asemasota

Persianlahden sodan kolmesta ilmeisestä skenaariosta olemme toistaiseksi siirtyneet vähemmän dramaattiseen joskin silti vaikutuksiltaan tuskalliseen asemasotaan. Varsinaiset sotatoimet lakkasivat, toisaalta sotkuinen kompromissi pysyy yhä kaukana.
Seisovassa asemasodassa

Sijoittaminen

Automaattikaupankäynti S&P 500-osakkeilla

Päätin kokeilla miten automaattikaupankäynti sujuisi tekoälyn avulla. Avasin tilin amerikkalaiselle Alpaca-välittäjälle, joka on keskittynyt juuri tällaiseen kaupankäyntiin.

Sijoitin tilille kuukausi sitten 100 000 taalaa leikkirahaa. Tämän voi