Kreikka taas

 

Itse luulen, että jos Kreikka lähtee eurosta, niin varsin nopeasti  pörssikurssit nousevat huomattavasti nykyistä korkeammalle. Tämän edellytyksenä on, että EKP tulee aktiivisesti markkinoille ja painaa kriisimaiden korot alas. Jotta tämä tehdään järkevästi, meidän on annettava myös kansallista itsemääräämisoikeutta EU:lle, näin uskon myös tapahtuvan. Ilmeisesti EKP on päättänyt, että Kreikka ei kuulu Euro-joukkoon ja se saa mennä. Siksi keskuspankki  on ollut uskomattoman passiivisena.

Pörssit vihaavat kaikkein eniten jotakin tuntematonta ei itse epävarmuutta. Mikäli markkinat saavat varmuuden, että viime kädessä keskuspankki (eli kaikki euroja omistavat maat) viime kädessä hoitaa velat, niin markkinat alkavat etsimään uusia kriisejä ja tämä dramaattinen valtiovelkakriisi unohtuu.

Katsotaan nyt mitä Saksa on päättänyt, sen mukaan Suomi ainakin menee kuin kiltti koira huonon isännän perässä. 

Related Posts

Sijoittaminen Talous

Tekoäly murskaa koko talouden?

Viikon alussa pörsseissä myyntipaniikin potkaissut tutkimuslaitos Citrinin kauhuskenaario perustuu avainväitteiltään historian ja logiikan heikosti perustelemille käänteille. Ensinnä se olettaa, että tekoäly kykenee inhimillisen työpanoksen tarpeen ohittavaan autonomiaan

Talous Yhteiskunta

EU:n ja keskeisten EU-úlkopuolisten tyynenmeren demokratioiden (CPTTP-maat) välille on tulollaan tulliliitto

Eurooppa on hiljattain tehnyt tai tekemässä vapaakauppasopimukset Mercosur:n (etelä-Amrerikka), Intian ja Australian kanssa ja nyt on neuvottelun alla tärkein, CPTTP, johon kuuluvat muun muassa Australia,