Automaattidiagnosointi

 

Niin kauan kuin muistan niin Säynäjäkangas on puhunut terveyskellosta ja aina hän on myös maininnut tämän olevan suuri salaisuus. Kellosta mikä kuuntelisi kehoa ja tekisi sykemittarista lähes välttämättömän instrumentin kaikille kehostaan kiinnostuneille kansalaisille. Kone kertoisi milloin sydän ei toimi oikein, milloin veritulpan vaara on suurimmillaan tai onko verensokeri koholla tms. Hieno idea, mutta edelläjäkävijältä toteutus on jäänyt puolitiehen. Omadiagnosointi yhdessä älypuhelinten kanssa tai ilman on yksi vahvasti terveysmaailmaa muuttava trendi. Geenitestien ja veritestien automatisoituessa meille tulee terveyskioskeja joissa voi käydä antamassa verinäytteen josta automaattisesti tehdään nopeasti ja edullisesti kymmenittäin erilaisia laboratoriotestejä. Omatoimisimmat ostavat älypuhelimeen lisälaitteen jolla voi tehdä teveystestin samallatavalla kuin poliisi puhalluttaa alkometriin. Tämä on jo lähitulevaisuutta ainakin teknisessä mielessä. Valtaosan reseptimääräyksestä tietokone voi automaattisesti ilmoittaa apteekkien tietokantaan josta tuodaan tarvittavat pillerit potilaalle aivan kuten pizza-taksit kiikuttavat nyt meetvurstipizzan kasvattamaan vyötärönmittaa.  Tämä vapauttaa meille lääkäreitä tuottavaan työhön antibioottireseptien kirjoittamisesta. 

2 thoughts on “Automaattidiagnosointi

  1. Ensimmäiset

    Näin itsediagnostiikan alussa kärjessä ovat nettikauppiaat kuten http://www.self-diagnostics.com/ ja Internetissä lukemattomat luonne- sekä älykkyystestit. Ajan ja teknologian kehittyessä myös testit parantuvat. Teknologia alkaa olemaan jo valmista otettavaksi vakavaan käyttöön. Verenpainemittauspisteitä on jo terveyskeskuksissa ja tavarataloissa on sairaanhoitaja ottamassa tällaisia täysin mekaanisia automaattitestejä kuten vaikka kolestrolitestejä. Koska näemme ensimmäiset omadiagnostiikkapisteet vai näemmekö mielestänne koskaan?

    1. Etädiagnostiikasta merkittävä kotimainen teollisuus (?)

      Etädiagnostiikasta voisi hyvin hyvin kehittyä suomalainen menestysala:

      • meillä on useita mittaus- ja diagnostiikka-alan yrityksiä ja organisaatioita (Vaisala, Polar Electro, Suunto,…)
      • diagnostiikan ja lääketieteen osaaminen on korkeata (Biohit, Biotie…)
      • elektroniikka-alan koulutus on täällä korkealuokkaista ja sillä on pitkät perinteet; osaamista on todella merkittävästi
      • ei tarvitse olla maailmanluokan gorilla pärjätäkseen markkinoilla

Comments are closed.

Related Posts

Yhteiskunta

Yrittäjästatuksella (esim toiminimellä) toimimista helpotetaan ja sähköiset alustat voivat tarjota yrittäjästatuksella toimiville urakoita

Euroopan unioni on säätänyt alustatyödirektiivin, jonka mukaan alustatyötä (ja muita urakoita) tulee voida tehdä niin yrittäjänä kuin työsuhteessakin.

Monet maat, kuten Suomi, ovat pyrkineet pakottamaan kansalaisiaan

Sijoittaminen

Euroopan keskuspankin mukaan kulta on hyvä arvon säilyttäjä silloin kun ajat ovat levottomat

Euroopan keskuspankki kertoo raportissaan sijoittajille tärkeää informaatiota kullan soveltuvuudesta sijoitusinstrumentiksi:

Fyysinen kulta on antanut hyvää suojaa osakemarkkinoiden volatiliteettiä, talouspolitiikan äkkikäänteitä ja geopoliittisia riskejä vastaan.
Turvallisimpia

Sijoittaminen

Piksun ”USA screener” visualisoi yrityksen tärkeimmät piirteet

Piksun USA screener on kehittynyt käyttäjäystävällisemmäksi. Kustakin yrityksestä on nyt oheisen esimerkkikuvan mukainen yleisnäkymä, josta saa nopeasti käsityksen yrityksen soveltuvuudesta sijoituskohteeksi. (lisää…)