Nordnet Live, Stockholm 20.2.2014

Nordnet järjesti viime viikolla hienon tapahtuman Tukholmassa. Suurin osa esityksistä löytyy seuraavan linkin takaa:

 

Tässä muutamia poimintoja, jotka ainakin kannattaa katsoa:

Nordnetin "sparekonom" Günther Mårder arvioi Ruotsin osakemarkkinoiden tilaa keskiarvofirman perusteella. Keskimääräinen P/E-luku on aika korkea (23,6) tällä hetkellä, myynti kasvaa hitaammin (3%) kuin tulos (6%) . Osinkoprosentti on jonkin verran alentunut (2,9%). Keskimääräinen oman pääoman tuotto on sen sijaan hyvä (15,5%).

Ericssonin toimitusjohtajan Hans Vestbergin haastattelu oli mielenkiintoinen, samoin TeliaSoneran Johan Dennelindin.

Myös Duncan Stewartin esitys teknologian trendeistä oli hyvä.

 

 

Related Posts

Asunnot ja metsä

Metsätilojen hinnat reippaassa nousussa

Metsämaan hinta on maanmittauslaitoksen kauppahintatilaston mukaan noussut viimeisen viidentoista vuoden aikana keskimäärin 4,5% vuosivauhtia. Mediaani hinta on tällä hetkellä noin 4200€/ha.

Korkeimpia, yli 6000€ mediaani hehtaarihintoja

Yhteiskunta

Suomi on määrätietoisesti siirtänyt työvoimaa julkisen sektorin tehtäviin

Suomen valtio on ETLA:n mukaan vuoden 2015 jälkeen siirtänyt päättäväisesti työvoimaa markkinasektorilta julkispalveluihin samalla kun julkispalveluiden työtuntia kohden laskettu tuottavuus on pienentynyt. Tämä on merkittävä