Suurten pörssiyritysten liikevaihdot laskivat 1,6%, mutta liikevoitot pysyivät vuodentakaisella tasollaan

Sijoittaminen
3

Suomalaisten OMXH25 yritysten liikevaihdot laskivat Q4/2025 keskimäärin 1,6% ja liikevoitot nousivat 0,2% vuoden takaiseen vastaavaan kvartaaliin verrattuna.

Laskelmasta on jätetty pois seuraavat OMXH25 yritykset:

  • SSAB ja Telia sen vuoksi, että ne eivät ole suomalaisia yrityksiä
  • Tieto ja Qt sen vuoksi, että ne eivät ole vielä ole saaneet kootuksi Q4 kvartaalin aikaista tulostaan

Keskiarvot on laskettu summaamalla kaikkien yritysten tulokset/liikevaihdot yhteen ja laskemalla keskimääräiset kasvuluvut näiden yhteenlaskettujen liikevaihto-/tulos- lukujen perusteella.

Liikevoittojen kasvuluvut ovat eräiden yhtiöiden kohdalla suuria. Kyse on matemaattisesta illuusiosta, joka syntyy kun vertailukohta, Q4/2024 liiketulos, on lähellä nollaa.

Lasketut yritykset ovat pääsääntöisesti julkisessa valtiokapitalistisessa omistajaohjauksessa (suurimmat omistajat ovat valtio tai työmarkkinajärjestöjen hallussa olevat eläkevakuutusyhtiöt). Suomen talous kehittyy yleensä kokonaisuutena paremmin kuin tämän listan yhtiöt. Taloutemme veturina ovat perheyritykset ja vaastaavat pienemmät toimijat.

Vastaa

Related Posts

Sijoittaminen

Osakkeiden valinnan puntaroinnista, tapaus Rolls Royce

Osakepoiminta on monella tavalla haastavaa. Puntaroimista vaativat lukuisat tekijät, yhtenä niistä yhtiön suhteellinen asema verrokkiensa joukossa.
Pulma tiivistyy vaikkapa lentokonemoottorimarkkinassa, yhdessä maailman keskittyneimmistä teollisuudenaloista. Käytännössä kolme

Sijoittaminen

Tulosennusteiden päivitys

https://www.sinisaariconsulting.com/tools/finnish_dashboard.html

EBIT-ennusteita muutettu vain vähän. P/E-luku on edullisin Valmetilla. Valmetin shorttipositiot ovat myös pienentyneet. Valmet on edullinen myös PEG-luvulla mitattuna, samoin Nokian Renkaat. Renkaiden lukuun vaikuttaa