Sijoitusgurut vs. indeksit

Gurut kyllä sijoittavat omia rahojansa, mutta toisaalta ihan omat rahani voivat hyvin, koska suhtaudun sijoitusgurujen kommentteihin suurella kriittisyydellä.

Nyt on sitten saattunut käydä niin, että joku, joka on syksystä 2007 pitänyt osakkeita halpoina, on saattanut vihdoinkin huutaa bingon ja sitä nyt kylillä huutelee. Ennen uutta bingoiltaa kannattaa kuitenkin muistaa pari asiaa:

(1) Kun vertaatte sijoitusgurujen salkkujen arvoja osakeindekseihin  muistattehan, että on olemassa hintaindeksejä (käytetään lyhennettä PI) ja kokonaistuottoindeksejä (käytetään usein lyhennettä GI). Ero näillä indekseillä on, että ensimmäinen indeksi ei huomioi maksettuja osinkoja, joten tuottoero näiden indeksien välillä kasvaa ajan myötä suureksi.

(2) Jos vertaat arvosijoittajan tuottoa tavalliseen osakeindeksiin, et vertaa ainoastaan vain arvosijoittajan taitoa vaan myös arvosijoittamisen tuottavuutta verrattuna normaaliin passiiviseen sijoittamiseen. Siksi esim. rahastojen analysoinnissa huomioidaan eri allokaatiovaihtoehdot, jotta sijoitustaito ei sekoitu sijoitustyyliin.

 Ennen kuin fanitan yhtään ketään tai yhtään mitään ottaisin nämä asiat huomioon…

2 thoughts on “Sijoitusgurut vs. indeksit

  1. pörssilistatut osakkeet

    Sijoittaja gurujen salkkuindeksien vertaaminen markkinaindekseihin kiinnostaa.

  2. PI- tuotto

    Sijoitusgurujen salkkujen PI- tuotot verrattuna markkinaindekhein kiinostaa.

Comments are closed.

Related Posts

Yhteiskunta

USA:n tavoittena on Euroopan hajaantuminen kansallisvaltioiksi

USA:n turvallisuusstrategia ”National Security Strategy” on kauniisti kirjoitettu, selkeä kuvaus, joka selkeytensä vuoksi todennäköisesti määrittelee maailman toimintatapaa moniksi vuosiksi eteenpäin.
USA ajaa muiden kansallisvaltioiden tapaan vain

Kevyttä

Suomalaiset uskovat, että menestyvää yritystoimintaa syntyy avustuksilla

Suomalaisten suuri valtaosa luulee edelleen että kehitystä edistetään parhaiten yrityksille annettavien avustusten avulla. LähiTapiolan mukaan vain yksi prosentti arvioi että yritystuet pääasiassa haittaavat kehitystä. Tuo