ETF-rahastoihin löytyy kiinnostusta

Piksussa tehtiin kysely ETF-rahastoista. Vaihtoehdot ja tulokset olivat seuraavat:

1. Olen sijoittanut (44 %)

2. Olen kiinnostunut sijoittamaan (31 %)

3. En aio sijoittaa (10 %)

4. Mitäs ne on? (15 %)

Vastauksista voidaan päätellä, että suuri moni on niihin jo sijoittanut, mutta myös potentiaalisia ETF-sijoittajia löytyy kuin myös niistä tietämättömiä. Niiden vastaajien osuus, jotka eivät aio sijoittaa ETF-rahastoihin, on mielestäni yllättävän pieni, koska moni osakesijoittaja saattaa pitää ETF-sijoittamista tylsänä.

Related Posts

Salkun rakenne Sijoittaminen

Vahvan taseen omaavat yritykset ovat kriisinkestäviä

Suomalaisten yritysten kriisinkestävyydestä saa vertailukelpoista tietoa tutkimalla Piksun ”TYÖKALUT -> TASETIETOJA”  osiota. Suhdeluvut, kuten omavaraisuusaste, maksuvalmius, liikearvosuhde, nettovelkaantumisaste ja nettovelkojen suhde markkina-arvoon antavat tietoa erityisesti

Kevyttä Yhteiskunta

Ihmiskunta luopuu luomakunnan kruunusta ja siirtää valtikan seuraavalle sukupolvelle, tekoälylle

Tekoäly tulee yllättävän pian ottamaan meidät ihmiset ohjaukseensa. Vallan siirtyminen on huomaamaton ja symbioottinen. Molemmat, sekä ihmiset että syntyvä tekoälyllisen ajattelun sfääri, hyötyvät. (lisää…)