Ihanaa, Vanhanen, ihanaa

Keskellä noususuhdannetta vuonna 2004 Vanhasen I hallitus saattoi voimaan 40 % korotuksen osinkojen verotukseen.

Nyt pitäisi Vanhasen mielestä osakkaiden olla maltillisia ja nostaa osingot vasta hyvinä aikoina, muutoin työntekijät eivät suostu matalaan palkkaratkaisuun.

Pari realiteettia: työntekijäpuoli ottaa, minkä saa. Työnantaja irtisanoo, minkä voi. Ja osakkaiden kannattaa ihmeessä siirtää / myydä omistuksensa ulkomaille. Ehkä osinkojen verotusta alennetaan sitten, kun kukaan ei enää maksa osingoista veroa Suomeen?

Related Posts

Salkun rakenne

Kaizun salkkussa paniikkimyyntejä kvartaalin Q3/2026 aikana, tuotto oli 3,99 %

Kaizun salkku tuotti kvartaalin Q3/2026 aikana 3,99% samalla kun pohjoismainen vertailuindeksi OMXN40 laski 0,79%.  

Jouduin paniikinomaisesti  säätämään salkun koostumusta. Myin riskiset tekoäly-yhtiöt ja  viimeisetkin It- yhtiöt

Yhteiskunta

Suomi on johtava sosialistimaa, jossa lähes 60% bruttokansantuotteesta jaetaan julkisen sektorin päätösten perusteella

Suomi on OECD:n tilaston mukaan maailman johtava sosialistimaa kun mittarina käytetään julkisen sektorin osuutta bruttokansantuotteesta. Julkisen sektorin päätösten pohjalta jaetaan meillä suurempi osuus bruttokansantuotteesta kuin