Ihanaa, Vanhanen, ihanaa

Keskellä noususuhdannetta vuonna 2004 Vanhasen I hallitus saattoi voimaan 40 % korotuksen osinkojen verotukseen.

Nyt pitäisi Vanhasen mielestä osakkaiden olla maltillisia ja nostaa osingot vasta hyvinä aikoina, muutoin työntekijät eivät suostu matalaan palkkaratkaisuun.

Pari realiteettia: työntekijäpuoli ottaa, minkä saa. Työnantaja irtisanoo, minkä voi. Ja osakkaiden kannattaa ihmeessä siirtää / myydä omistuksensa ulkomaille. Ehkä osinkojen verotusta alennetaan sitten, kun kukaan ei enää maksa osingoista veroa Suomeen?

Related Posts

Sijoittaminen Talous

Omat Rahat Katsaus: AI juhlii, kuluttajat kärvistelevät, ja sijoittajat soittavat viulua

Pörsseissä kaikki mikä liittyy löyhästikin tekoälyyn tai datakeskuksiin on noussut voimakkaasti. Uuttaa on että nousu on nyt entistä laajempaa, myös geografisesti. Perinteisten amerikkalaisten teknojen lisäksi

Salkun rakenne Sijoittaminen

Stock Screener

Laitoin Lovablen tekemään esittelyn osakevalintatyökalustani, johon on tullut aika paljon uusia ominaisuuksia.
https://piksu.net/sepon-screener/
Useimmat ilmaiset osakeskannerit pysähtyvät S&P 500 -tasoon: hyvin tehtyjä Yhdysvaltain päälistauksen näkymiä, mutta kun