USA:n velan rakenteesta

Paljon on ihmetelty mitkä talouden sektorit USA:ssa oikein ovat velkaantuneet ja mikä on velan suhde talouden kantokykyyn verrattuna. Financial Times lehdessä oli asiaa sivuava kirjoitus ”Why Obama’s plan is still inadequate and incomplete” ja kirjoitus näytti kuvineen olevan vieläkin netistä saatavilla.
http://www.ft.com/cms/s/0/d7ff9856-e191-11dd-afa0-0000779fd2ac.html

 
Alla on siitä kuvaaja, josta näkyy valtion, kotitalouksien, rahoitussektorin ja muun elinkeinoelämän velan suhde bruttokansantuotteeseen.
 
 
 
 
Kuvasta ilmenee, että oikeastaan vain valtiovalta on ainoa maltillinen velkaantuja ja että pääsyyllinen velan kasvuun on pankit eikä niinkään paljon asuntolainaajat.

Related Posts

Talous Yhteiskunta

Persianlahden kolme skenaariota: Pitkittyvä asemasota

Persianlahden sodan kolmesta ilmeisestä skenaariosta olemme toistaiseksi siirtyneet vähemmän dramaattiseen joskin silti vaikutuksiltaan tuskalliseen asemasotaan. Varsinaiset sotatoimet lakkasivat, toisaalta sotkuinen kompromissi pysyy yhä kaukana.
Seisovassa asemasodassa

Sijoittaminen

Automaattikaupankäynti S&P 500-osakkeilla

Päätin kokeilla miten automaattikaupankäynti sujuisi tekoälyn avulla. Avasin tilin amerikkalaiselle Alpaca-välittäjälle, joka on keskittynyt juuri tällaiseen kaupankäyntiin.

Sijoitin tilille kuukausi sitten 100 000 taalaa leikkirahaa. Tämän voi

Sijoittaminen

Osakkeiden valinnan puntaroinnista, tapaus Rolls Royce

Osakepoiminta on monella tavalla haastavaa. Puntaroimista vaativat lukuisat tekijät, yhtenä niistä yhtiön suhteellinen asema verrokkiensa joukossa.
Pulma tiivistyy vaikkapa lentokonemoottorimarkkinassa, yhdessä maailman keskittyneimmistä teollisuudenaloista. Käytännössä kolme