Felicitas-salkkuni katsaus 12/08

Vaikka en ole viime kuukausina raportoinut Felicitas-salkkuni menestystä, olen tietenkin pitänyt itse kirjaa päivä tasolla. Tammikuun 2009 ensimmäisen päivän osakeralli nosti salkkuni arvoa. Tällä hetkellä 3.1. 2009 arvo on lievästi pakkasella -7,25 prosenttia. Jälkiviisaudella varustettuna, lähdin muutamaa päivää liian aikaisin myymään vipusijoituksen Xact Bear ja muunsin varat osakkeisiin (Rautaruukki ja Wärtsilä). Mutta tuskin muutaman prosentin menetys harmittaa enää viiden vuoden kuluttua. Toiseksi täydellinen ajoitus onnistuu vain hyvällä tuurilla. Ja kuka sen tietää, tuleeko myöhemmin uusi hintaromahdus ja pääsen lisämään salkkuuni vielä halvempia yhtiöitä.

Tässä Felicatas-salkun joulukuu 2008 katsaus. Tuttuun tapaan, voit myös imuroida katsauksen PDF-versiona. Koska en ole tehnyt muutamaan kuukauteen katsauksia, on katsauksessa käyty todellisuudessa läpi koko syksy 2008.

 

Related Posts

Asunnot ja metsä

Asuntorakentajien ahdinko jatkuu

Hypon asuntomarkkinakatsauksen mukaan sekä uusien asuntojen aloitukset että valmistuvien asuntojen lukumäärä painuvat alimmilleen liki 60 vuoden tilastohistoriassa. Hinnat laskivat kolmatta vuotta peräkkäin. Asuntorakentajien ahdinko näyttäisi

Sijoittaminen

Microsoft halventunut passelisti

Microsoftin jo kesästä laskussa ollut osake nytkähti reippaammin alas, kun markkinoille levisi huhu sen laskeneista AI-myyntikiintiöistä. Jo pelkkä sana “quota cut” riitti nostamaan pintaan pelot tekoälyn kaupallistamisen hankaluuksista.

Microsoft