Tiedotteita puukaupasta

 

On totta, että raakapuun myynti metsänomistajilta metsäteollisuudelle on kauppaa, jossa Suomen eri maakuntien tilanne on erilainen. Niinpä puukauppaa käsitelläänkin esim. Maaseudun Tulevaisuudessa maakunnittain.

Toisaalta puukaupan osapuolet ja jopa välikädet tuottavat valtakunnalliseen käyttöön tiedotteita, jotka ovat keskenään täysin ristiriitaisia.

Lähes perättäisinä päivinä MTK ilmoitti Pohjois-Karjalan puukaupan olevan vain 5 – 10 % normaalista johtuen nimenomaan heikosta kysynnästä. Ja metsäteollisuus ilmoitti tukeista vallitsevan kovan pulan.

Totuus on kaikkien sotien ensimmäinen häviäjä. Tilanne metsäalalla on erittäin vaikea, mutta vaikeuksista pitäisi koettaa selvitä osapuolten yhteistyöllä eikä keskinäisellä syyttelyllä ja propagandistisella harhaanjohtavan tiedon levittämisellä.

One thought on “Tiedotteita puukaupasta

  1. Purujen kuljetus ympäri maapalloa kasvamassa

    WSJ:ssä oli artikkeli, joka kuvasi pellettien käytön kasvua ja tuonta EU-alueelle.

    Kuvaava esimerkki oli ruotsalaissomisteinen Green Circle Bio Energy Inc.joka tekee Floridassa 500,000 tonnia pellettejä vuodessa, vie ne junalla rannalle ja edelleen laivoilla Rotterdamiin.
    Tulevaisuus on puun kuskaamisessa ympäriinsä sekä hiilidioksidin lisäämisessä puuta polttamalla.
    Töpselisähköä
     

Comments are closed.

Related Posts

Sijoittaminen

Listaamattomiin yhtiöihin sijoittaminen on opettavaista ja haasteellista

Listaamattomiin yrityksiin sijoittaminen on haasteellista: tiedot sijoituskohteesta ovat yleensä puutteellisia, osakkeiden jälkimarkkina on olematon ja toiminta on muutaman avainhenkilön varassa.  Sijoittamista kannattaa kuitenkin harkita, jos

Sijoittaminen

Pörssikurssit pitävät pimeydestä – osakkeiden arvot tapaavat laskea kesällä

Sijoittajat saavat kesällä muuta ajateltavaa, kauppa on vaisua ja pörssikurssit laskevat. Ensimmäisen vuosipuliskon tuloskausi herättelee heinäkuussa sijoittajia, mutta vain hetkeksi. Elo ja syyskuu ovat taas