Jo riittää huonot uutiset lupaa IMF

Kansainvälisen valuuttarahaston (IMF) pääjohtaja Dominique Strauss-Kahn on edelleen sitä mieltä, että laskusuhdanne on päättymässä ensi vuoden alussa.
 
IMF:n arvion kehittymistä ajan kuluessa voi tarkastella oheisesta kuvasta, lähteenä Global Financial Stability Report, April 2009.
 
IMF Global Financial Stability Report, Financial Sector Writedowns
 
 Kun katselee miten kehitys on kehittynyt niin herää kysymys miksi pysähdys tulisi juuri nyt.

Related Posts

Yhteiskunta

USA:n tavoittena on Euroopan hajaantuminen kansallisvaltioiksi

USA:n turvallisuusstrategia ”National Security Strategy” on kauniisti kirjoitettu, selkeä kuvaus, joka selkeytensä vuoksi todennäköisesti määrittelee maailman toimintatapaa moniksi vuosiksi eteenpäin.
USA ajaa muiden kansallisvaltioiden tapaan vain

Kevyttä

Suomalaiset uskovat, että menestyvää yritystoimintaa syntyy avustuksilla

Suomalaisten suuri valtaosa luulee edelleen että kehitystä edistetään parhaiten yrityksille annettavien avustusten avulla. LähiTapiolan mukaan vain yksi prosentti arvioi että yritystuet pääasiassa haittaavat kehitystä. Tuo

Sijoittaminen

Paras yritys vai varmin sijoitus?

Täsmennän erästä puolta aiemmassa tekstissäni.

Vertauksen mukaan kävellessään ihminen tavallaan kaatuu eteenpäin. Jottei lentäisi nenälleen, pitää ottaa uusi askel.

Jotta yritykset pärjäisivät kilpailussa, niiden on investoitava, otettava