Saksalainen testi energiansäästölampuista

Ylen uutiset on nostanut esiin saksalaisen Öko-Test lehden energiansäästölamppuja koskevan testin. Tämän tulos oli masentava: lamput eivät kestäneet luvattua käyttöikää, ne säteilivät ympäristöönsä yllättävän paljon, sisälsivät elohopeaa, ja kaiken huipuksi valaisivat vielä usein huonosti.

11 watin energiansäästölampun piti tuottaa sama valomäärä (710 Lumia) kuin 60 watin hehkulamppu, mutta testin tuloksen mukaan valomäärä vaihteli välillä 347 – 660 Lumia.
 
Itse testi löytyy ainakin lyhennetyssä muodossa myös lehden nettisivuilta.
 

One thought on “Saksalainen testi energiansäästölampuista

Comments are closed.

Related Posts

Salkun rakenne

Koneoppimiseen perustuva salkku tuotti ihan mukavasti Q2 aikana

Piksu toimituksen koneoppimiseen perustuva kokeilusalkku (kuva) voitti Q2/2025 aikana vertailuindeksinsä (OMX Nordic 40) noin kahdellatoista prosentilla tuottaen noin 8,7 % tuoton.

Salkkuun valitaan kvartaaleittain koneoppimisen menetelmin

Antonio_de_Pereda_-_Allegory_of_Vanity
Lajittelematon Sijoittaminen Talous

Omat Rahat Katsaus: USA- Muista että olet kuolevainen

Antonio de Pereida – Vanitas

Roomalaisista triumfi-kulkueista kerrrotaan että voittoisan kenraalin takana vaunuissa seisoi orja, jonka tehtävänä oli kuiskia hänen korvaansa: ”Memento mori” (Muista että olet

Yhteiskunta

Euroopan ennätystasoa olevaa työttömyyttämme kannattaa edelleen pienentää

Työttömyytemme on Euroopan kolmanneksi korkeinta huolimatta siitä, että työttömyyden rahallista tukemista on vähennetty ja työn ja yrittämisen verosanktioita on vähennetty. Työttömillä on työtä tekeviä suurempi