Asuntolainojen ehtoja kysytään vilkkaasti ja asunnonvaihtoa harkitaan

Asunnot ja metsä

Kotitalouksien luotonkysyntä on Finanssialan pankkibarometrin mukaan vahvassa nosteessa. Kotitalouksien lainat ovat pääosin asuntolainoja ja muutos ennakoi piristyviä asuntomarkkinoita. Luotonkysyntä ei ole Suomen Pankin mukaan vielä täysimääräisesti realisoitunut nostettujen asuntolainojen määräksi, mutta uusia lainoja nostettiin kuitenkin jo 21% enemmän kuin vuosi sitten.

Asuntolainanostoja vauhditti lokakuussa 3,44 % painunut asuntolainojen keskikorko. Sekä omistus- että sijoitusasuntojen korot laskivat. Molemmat keskikorot ovat laskeneet vuoden takaisesta huipusta 1,3 prosenttiyksikköä euriborkorkojen laskettua.

Inflaatio on helpottanut, korot laskevat ja kuluttajien luottamus omaan talouteen on Tilastokeskuksen mukaan noussut loppukevään alhosta.  Odotukset loppuvuodelle ovat lievästi positiiviset ja oman asunnon hankintaan patoutunut paine alkanee purkautua.

Related Posts

Sijoittaminen

Paras yritys vai varmin sijoitus?

Täsmennän erästä puolta aiemmassa tekstissäni.

Vertauksen mukaan kävellessään ihminen tavallaan kaatuu eteenpäin. Jottei lentäisi nenälleen, pitää ottaa uusi askel.

Jotta yritykset pärjäisivät kilpailussa, niiden on investoitava, otettava

Sijoittaminen Talous

Omat Rahat Katsaus: Yllättävän hyvä vuosi

Ensi vuodelle mentäessä talouden huolet ovat pitkälti samat kuin tänä vuonna – Kiinan ylimitoitettu vienti ja valtavat datakeskusinvestoinnit.

Tästä vuodesta ei pitänyt tulla hyvää sijoitusvuotta. Trumpin

Asunnot ja metsä

Asuntorakentajien ahdinko jatkuu

Hypon asuntomarkkinakatsauksen mukaan sekä uusien asuntojen aloitukset että valmistuvien asuntojen lukumäärä painuvat alimmilleen liki 60 vuoden tilastohistoriassa. Hinnat laskivat kolmatta vuotta peräkkäin. Asuntorakentajien ahdinko näyttäisi