Asuntovälityksen keskimääräinen palkkio on 4,16% asunnon hinnasta

Kiinteistönvälittäjien palveluistaan pyytämät hinnat laskivat Asuntomyynti.fi tekemän Q4/2015 välityspalkkiovertailun mukaan Suomessa vuoden 2015 aikana.

Asunto-osakkeiden keskiarvopalkkio on 4,16% sisältäen arvonlisäveron. Edullisinta asunto-osakkeen välityspalvelua saa tällä hetkellä Kuopiossa, jossa paikalliset välitysyritykset pyytävät asunto-osakkeiden välityksestä keskimäärin 3,60%. Kalleinta asunto-osakkeiden välitys sen sijaan on Lappeenrannassa, jossa esim. kerrostaloasunnon välityksestä pyydetään vastaavasti 4,49%.

Kiinteistöjen keskimääräinen väloityspalkkio on 4,33% sisältäen arvonlisäveron. Edullisinta kiinteistönvälitystä saa niin ikään tällä hetkellä Kuopiossa, jossa paikalliset välitysyritykset pyytävät kiinteistön kauppaan johtavasta välityksestä keskimäärin 3,65%. Kalleinta kiinteistöjen välitys sen sijaan on Hämeenlinnassa, jossa esim. omakotitalon välityksestä pyydetään vastaavasti 4,64%

Mainittavaa: Voimakkainta -0,18 prosenttiyksikön pudostusta palveluhintoihin tuli yllättäen Joensuussa, jossa viimeisen otannan mukaan on kuitenkin maan ammattipätevin kiinteistönvälitysväki. Joensuussa jopa 75% kaupungin kiinteistönvälitysalalla myynnin parissa työskentelevistä on LKV-pätevää. Juuri voimaan tulleen välityslain muutoksen aikaansaama ammattipätevyyden mahdollinen parantuminen antaa välitysliikkeille tulevaisuudessa kenties uutta hinnoittelun pohjaa.

Related Posts

Sijoittaminen

Tulosennusteiden päivitys

https://www.sinisaariconsulting.com/tools/finnish_dashboard.html

EBIT-ennusteita muutettu vain vähän. P/E-luku on edullisin Valmetilla. Valmetin shorttipositiot ovat myös pienentyneet. Valmet on edullinen myös PEG-luvulla mitattuna, samoin Nokian Renkaat. Renkaiden lukuun vaikuttaa

Salkun rakenne Sijoittaminen

Pisteytykset ja AI-analyysi niiden perusteella

https://piksu.net/sergio/

Osakeanalyysissäni on kohdassa ”Seulonta ja Pisteytys” lista, johon AI on pisteyttänyt yhtiöitä eri kriteerien perusteella.  Tässä 10 parasta.

Minulla on myös muita pisteytyksiä, tämän lisäksi viisi