Asuntovälityksen keskimääräinen palkkio on 4,16% asunnon hinnasta

Kiinteistönvälittäjien palveluistaan pyytämät hinnat laskivat Asuntomyynti.fi tekemän Q4/2015 välityspalkkiovertailun mukaan Suomessa vuoden 2015 aikana.

Asunto-osakkeiden keskiarvopalkkio on 4,16% sisältäen arvonlisäveron. Edullisinta asunto-osakkeen välityspalvelua saa tällä hetkellä Kuopiossa, jossa paikalliset välitysyritykset pyytävät asunto-osakkeiden välityksestä keskimäärin 3,60%. Kalleinta asunto-osakkeiden välitys sen sijaan on Lappeenrannassa, jossa esim. kerrostaloasunnon välityksestä pyydetään vastaavasti 4,49%.

Kiinteistöjen keskimääräinen väloityspalkkio on 4,33% sisältäen arvonlisäveron. Edullisinta kiinteistönvälitystä saa niin ikään tällä hetkellä Kuopiossa, jossa paikalliset välitysyritykset pyytävät kiinteistön kauppaan johtavasta välityksestä keskimäärin 3,65%. Kalleinta kiinteistöjen välitys sen sijaan on Hämeenlinnassa, jossa esim. omakotitalon välityksestä pyydetään vastaavasti 4,64%

Mainittavaa: Voimakkainta -0,18 prosenttiyksikön pudostusta palveluhintoihin tuli yllättäen Joensuussa, jossa viimeisen otannan mukaan on kuitenkin maan ammattipätevin kiinteistönvälitysväki. Joensuussa jopa 75% kaupungin kiinteistönvälitysalalla myynnin parissa työskentelevistä on LKV-pätevää. Juuri voimaan tulleen välityslain muutoksen aikaansaama ammattipätevyyden mahdollinen parantuminen antaa välitysliikkeille tulevaisuudessa kenties uutta hinnoittelun pohjaa.

Related Posts

"Minä voinkin ottaa nämä rahat"
Yhteiskunta

Mikro- ja makrotason horisontaaliset tulonsiirrot

Terve yhteiskunta pitää huolta kaikista jäsenistään. Siihen tarvitaan myös tulonsiirtoja. Perinteisesti oikeistossa tulonsiirtoja pyritään kutistamaan kun taas vasemmistossa niitä halutaan lisätä. Tulonsiirrot ovat tarpeellisia, mutta

Sijoittaminen

Suomalaisten yritysten tunnusluvut löytyvät piksun työkalut valikosta

Suomalaisten yritysten tunnusluvut on laskettu valmiiksi piksun TYÖKALUT -> ARVOSTUSKERTOIMIA sivulle:

S/P%  =  (S)ales per (P)rice.    Liikevaihto suhteessa markkina-arvoon (milj.) prosentteina. Joidenkin yritysten tekemä lisäarvo

Yhteiskunta

Yrittäjästatuksella (esim toiminimellä) toimimista helpotetaan ja sähköiset alustat voivat tarjota yrittäjästatuksella toimiville urakoita

Euroopan unioni on säätänyt alustatyödirektiivin, jonka mukaan alustatyötä (ja muita urakoita) tulee voida tehdä niin yrittäjänä kuin työsuhteessakin.

Monet maat, kuten Suomi, ovat pyrkineet pakottamaan kansalaisiaan

Sijoittaminen

Euroopan keskuspankin mukaan kulta on hyvä arvon säilyttäjä silloin kun ajat ovat levottomat

Euroopan keskuspankki kertoo raportissaan sijoittajille tärkeää informaatiota kullan soveltuvuudesta sijoitusinstrumentiksi:

Fyysinen kulta on antanut hyvää suojaa osakemarkkinoiden volatiliteettiä, talouspolitiikan äkkikäänteitä ja geopoliittisia riskejä vastaan.
Turvallisimpia