Brexit:n vaikutukset maailmantalouteen ovat vähäisiä

Brexit:n vaikutukset maailmantalouteen ovat IMF:n ennusteen mukaan vähäiset.

Brexit:n negatiivinen vaikutus vuonna 2017 on IMF:n mukaan noin 0,1% ja maailman talouskasvuksi muodostunee IMF:n mukaan noin 3,4%.

Vaikutukset ovat suurimmat Englannissa ja Euroopassa, mutta edes Englanti ei IMF:n mukaan putoa taantumaan. Talouskasvu on sielläkin IMF:n mukaan edelleen 1,3%.  (Piksu toimitus: Englannin kasvuennusteeseen kannattaa suhtautua varauksella) . 

IMF keskittyy tiedottamisessaan kuitenkin siihen, että Brexit:n vaikutusten ennustaminen on vaikeaa ja valittelee sitä, sen tekemä ennuste on kovasti epävarma ja pahimmillaan Brexit voisi sen mukaan aiheuttaa noin puolen prosentin suuruisen pudotuksen maailmantalouteen ja prosentin pudotuksen kehittyneisiin talouksiin vuonna 2017.

 

Related Posts

Salkun rakenne

Kaizun salkkussa paniikkimyyntejä kvartaalin Q3/2026 aikana, tuotto oli 3,99 %

Kaizun salkku tuotti kvartaalin Q3/2026 aikana 3,99% samalla kun pohjoismainen vertailuindeksi OMXN40 laski 0,79%.  

Jouduin paniikinomaisesti  säätämään salkun koostumusta. Myin riskiset tekoäly-yhtiöt ja  viimeisetkin It- yhtiöt

Yhteiskunta

Suomi on johtava sosialistimaa, jossa lähes 60% bruttokansantuotteesta jaetaan julkisen sektorin päätösten perusteella

Suomi on OECD:n tilaston mukaan maailman johtava sosialistimaa kun mittarina käytetään julkisen sektorin osuutta bruttokansantuotteesta. Julkisen sektorin päätösten pohjalta jaetaan meillä suurempi osuus bruttokansantuotteesta kuin