EK: Eurooppa elpyy ja maailmantalous kasvaa tasaisesti

Euroopan ja maailman taloudessa on selviä merkkejä piristymisestä selviää EK:n tuoreesta suhdannekatsauksesta.

  • Työttömyys pienenee kaikkialla teollistuneessa maailmassa
  • Kuluttajien luottamus paranee sekä USA:ssa että Euroopassa
  • Maailmantalous kasvaa tasaisesti Aasian ja USA:n veturoimana. EU:n suhdannkysely ei lupaa kasvun kiihtymistä muttei liioin hidastumistakaan.

 

Suomen tilanne on muuta Eurooppaa heikompi

Tuotannon suhdannekuvaaja ja kaupan indikaattorit näyttävät Suomessa pakkasta. Työttömyys lisääntyy päinvastoin kuin muualla Euroopassa. Kotimarkkinat vetävät heikosti ja kulutus hiipuu.

Tuotannossa tämä heijastuu nimenomaan palveluihin: erityisesti vähittäiskaupassa luottamus on heikentynyt tuntuvasti. Tällaista itse asiassa ennustettiinkin. Yllätys on pikemmin siinä, ettei vienti näytä piristyvän.

Teollisuuden tilanne on kaikkea muuta kuin kehuttava, vaikka suhdanteet viettävät ehkä hivenen parempaan suuntaan. Muutokset ovat kuitenkin niin vähäisiä, että niiden perusteella ei voi sanoa mitään varmaa.

Tilaukset ovat lisääntyneet teollisuudessa jo jonkin aikaa, mutta kehitys ei ole näkynyt tuotannossa. Vuoden loppu jäi teollisuudessa heikoksi, eikä tavaraviennissä ole sitäkään vähää parannusta. Palvelujen vienti on sen sijaan parantunut, mutta se yksin ei saa kokonaisvientiä nousuun.

Suomelle tärkeistä maista Venäjä on tietysti vetänyt heikosti, ja kuluva vuosi muodostunee edellistäkin huonommaksi. Ruotsin ja Saksan teollisuus on myös takellellut kasvussaan viime vuoden aikana, mikä selittää ehkä osaltaan suomalaisten tuotteiden kysynnän vaisuutta. Vuoden loppu oli niillä jo parempi, ja muissakin Euroopan maissa ulkomaankauppa näyttää vähitellen vilkastuvan. Tähän virtaan pitäisi Suomenkin päästä mukaan.

Pörssikurssitkin ovat kohonneet, mutta pääasiassa kansainvälisistä konserneista muodostuvan pörssin kehitys ei välttämättä kerro Suomen taloudesta. Kursseja voivat kohottaa pankkien likviditeettiä lisäävä EKP:n elvytys, alhaiset korot ja muiden vaihtoehtoisten sijoituskohteiden puute.

Related Posts

Lehtisaari ja kuumailmapallo (2009)
Asunnot ja metsä Yhteiskunta

Hovioikeus teki oikean päätöksen Lehtisaaren tonttivuokra-asiassa

Hovioikeus kumosi tänään käräjäoikeuden päätöksen Lehtisaaren tonttivuokria koskevassa kiistassa, ja kirkko on määrätty laskemaan vuokratasoa (kts. Ylen juttu). Jotkut ihmettelevät, miten oikeus puuttuu osapuolten tekemään

Yhteiskunta

Etätyön määrä on opittu säätämään kunkin tehtävän kannalta järkevälle tasolle

Työnantajat ovat oppineet hyödyntämään etätyön etuja niissä tehtävissä ja siinä laajuudessa kuin kunkin tehtävän kannalta on järkevää. Monissa yrityksissä on päädytty määrittelemään säännöt sille kuinka

Asunnot ja metsä

Asuntorakentamisen toipumiselle ei ole edellytyksiä

Asuntorakentamisen lama jatkuu vielä pitkään. Myytävien asuntojen hinnat laskevat edelleen samalla kun rakennuskustannukset kohoavat. Kärsijöinä ovat asuntorakenamisesta liikevaihtoa saavat yritykset kuten SRV, Lehto, LapWall, Honkarakenne,