Elinkeinoelämän keskusliitto: Suomen teollisuuden luottamus on erittäin heikkoa

Elinkeinoelämän keskusliitto on julkaissut syyskuun vertailevat suhdannetilastot, joiden mukaan Kyproksen, Kreikan, Portugalin, Suomen ja Espanjan teollisuuden luottamus on Euroopan huonoimmalla tasolla.

Suhdannekuva on kesän jälkeen heikentynyt selvästi kaikilla toimialoilla. Teollisuuden ja rakentamisen luottamus on jo pitkäaikaista keskiarvoa heikompaa. Pientä kasvua odotetaan vielä loppuvuodelle, mutta tilauskannan heikentyminen kertoo tilanteen epävarmuudesta, kuvailee johtava ekonomisti Penna Urrila yritysten luottamusta.

Related Posts

Sijoittaminen

Magnificent 7 Q1-Q3 liikevaihdon ja liikevoiton kehitys

Magnificent 7 + Broadcom-yhtiöt jatkoivat vahvaa kehitystään.  Useimmilla kannattavuus kehittyy vielä nopeammin kuin liikevaihto. Kauanko kasvu jatkuu tätä tahtia? Päivitän konsensusennusteet vuosille 2025-2027 lähiaikoina kunhan

Sijoittaminen Yhteiskunta

Strategiset omistajuudet kertovat yrityksen kehitysmahdollisuuksista

Suurten yhtiöiden omistajiin on hiipinyt yhteisöllisesti hallitun pääoman rinnalle myös strategisia yritysomistuksia, viimeisenä Nvidian suorittama Nokian nurkkaus. Omistajista löytyy myös muutamia aidosti omien rahojensa tuotosta