EU:n teollisuustuotanto tukevassa nousussa

Eurostatin tiedotteen mukaan EU:n teollisuustuotanto on tukevassa nousussa vuodentakaiseen tilanteeseen verrattuna

 

Elokuussa 2010 teollisuustuotanto oli 7.9% kasvussa vuositasolla euroaluella ja 7.5% koko EU:ssa. Kuukausitasolla kasvu oli 1.0% euroalueella ja 0.8% koko EU:n tasolla.

Vuositasolla tueollisuustuotanto kasvoi kaikissa maissa joista tieto oli saatavana paitsi Kreikassa (-3.0%) ja Tanskassa (-0.9%). Voimakkainta kasvu oli Virossa (+22.9%), Latviassa (+20.5%), Puolassa (+13.2%), Luxemburg (+11.8) sekä Saksassa ja Sloveniassa (molemmat +11.5%).

Suomessa kasvu oli 6.2% eli hieman keskimääräistä heikompi.

Indeksoitu teollisuustuotanto (2005=100) oli Suomessa 100.8, kun koko EU:n aluella päästiin 98.5 tasolle. Niistä maista joista tieto oli saatavana korkein taso oli Puolassa (136.7) ja matalin Tanskassa (84.3).

Related Posts

Salkun rakenne

Oman salkun analysointityökalu

Analysoi salkkusi
 

Tein työkalun portfolion analysointiin ja uudelleentasapainottamiseen.

Kaikki käsitellään vain selaimessasi, eikä sitä tallenneta mihinkään.

https://my-portfolio-analyzer.lovable.app/

Valitse kieli oikeasta yläkulmasta

Tuo portfoliosi Excel-muodossa (huomioi osaketunnusten loppuosat, joita tarvitaan

Sijoittaminen

SpaceX ja passiivisten markkina-arvopainotteisten sijoitusrahastojen ongelma

Helsinki Capital Partnersin uutiskirjeessä lausutaan:

”Kun näin suuren markkina-arvon yhtiö (esim. SpaceX) lisätään pääindekseihin, se laukaisee markkinoilla ketjureaktion. Passiiviset indeksirahastot ovat sääntöjensä puitteissa pakotettuja ostamaan kyseistä