Euroalue houkuttelee suoria investointeja ja teollisuutta

Euroalueen talous on kokonaisuutena lähes tasapainossa selviää Euroopan Keskuspankin julkaisemasta kvartaalitilastosta.

Euroalueen kuluttajien, yritysten ja valtioiden yhteenlaskettu ulkoinen velkaantumisvauhti on 0,6%, joka on vaihtotaseen vajeen suuruus (5Mrd€ elokuussa). Velkaantumisvauhti on selvästi pienempi kuin bruttokansantuotteen kasvu, eikä se tästä syystä muodosta ongelmaa. Euroopan ongelmat ovat alueen sisäisiä ja liittyvät lähinnä valtio instituutioiden toimintaan.

Euroalue on ollut sijoittajien suosiossa ja tänne on virrannut yhä enemmän portfoliosijoituksia (osakkeisiin elokuussa 24 Mrd€ ja lainoihin 12Mrd€) ja nyt myös suorat investoinnit yritystoimintaan ovat kääntyneet Euroalueen kannalta positiivisiksi. Tilastojen valossa tänne halutaan rakentaa yritystoimintaa.

 

Euroalueen vaihtotase (Lähde: ECB)

Lisää tietoa on Euroopan keskuspankin vaihtotasetta koskevassa kvartaaliraportissa.

Related Posts

Sijoittaminen

Koskisen sektorinsa helmi? Ehkei sittenkään

Helsingin osakeindeksikin vaihteeksi jäähtyy etenkin sitä AI-buumin voimalla nostaneen Nokian ottaessa jo kunnolla osumaa – erittäin hyvästä syystä jos minulta kysytään. Monella sektorilla ja varsinkin meikäläisittäin elintärkeässä metsäteollisuudessa

Sijoittaminen

Omat Rahat katsaus: AI-huuma jo selkeästi ”lapiot ja hakkuut” vaiheessa

Datakeskuksien rakentamiseen tarvittavat välineet ovat nyt huudossa.

Ai-huuma on edennyt seuraavaan vaiheeseen. Kovimmassa huudossa eivät ole enää suuria AI-investointeja tekevät ”perinteiset” teknojätit kuten Microsoft ja Google.