Euroalue houkuttelee suoria investointeja ja teollisuutta

Euroalueen talous on kokonaisuutena lähes tasapainossa selviää Euroopan Keskuspankin julkaisemasta kvartaalitilastosta.

Euroalueen kuluttajien, yritysten ja valtioiden yhteenlaskettu ulkoinen velkaantumisvauhti on 0,6%, joka on vaihtotaseen vajeen suuruus (5Mrd€ elokuussa). Velkaantumisvauhti on selvästi pienempi kuin bruttokansantuotteen kasvu, eikä se tästä syystä muodosta ongelmaa. Euroopan ongelmat ovat alueen sisäisiä ja liittyvät lähinnä valtio instituutioiden toimintaan.

Euroalue on ollut sijoittajien suosiossa ja tänne on virrannut yhä enemmän portfoliosijoituksia (osakkeisiin elokuussa 24 Mrd€ ja lainoihin 12Mrd€) ja nyt myös suorat investoinnit yritystoimintaan ovat kääntyneet Euroalueen kannalta positiivisiksi. Tilastojen valossa tänne halutaan rakentaa yritystoimintaa.

 

Euroalueen vaihtotase (Lähde: ECB)

Lisää tietoa on Euroopan keskuspankin vaihtotasetta koskevassa kvartaaliraportissa.

Related Posts

Salkun rakenne Sijoittaminen

Yhteenveto screenereistäni

Olen kirjoitellut viime aikoina kolmesta screener-työkalusta, jotka etsivät tietynlaisia osakkeita. Dividend-screenerissä päääpaino on kestävässä osingossa, quality-screenerissä laadussa ja tenbagger-screenerissä kasvussa.

Mainitut kolme screeneriä löytyvät sivustolta

https://osakevalinta.lovable.app/

kohdasta Tools.

Tämä