Golfosakkeet ovat ”edullisia”

Lomaosakkeiden ja golfosakkeiden kauppa käy helteellä kuumana. Varsinaisia sijoittajan tuotteita nämä eivät ole. Vuotuinen hoitovastike on melkoinen ja omistaminen on ennen kaikkea harrastusta ja lomanviettoa.

Molemmille löytyy järkevät jälkimarkkinat, joiden hinnat ovat uushankinta-arvoa edullisemmat. Lomaosakkeita saa jälkimarkkinoilta yli 50% alennuksella ja golfosakkeita halvimmillaan muutamalla sadalla eurolla. 

Lomaosakkeiden "pörssi":  http://www.lomaosake.fi

Gofosakkeiden "pörssi":  http://www.golfpiste.fi/porssi

Golfosakkeita saa edullisesti. Vanhoja pelaajia poistuu harrastuksen parista hieman nopeammin kuin uusia tulee ja tästä syystä jälkimarkkinat suosivat ostajaa. Siksi nyt onkin edullista aloittaa golf.

Lomaosakkeita tehtailevien yritysten kulurakennetta dominoi markkinointi ja myynti. Varsinaisen tuotteen, lomakiinteistön, rakentamiskustannukset jäävät markkinointiin käytettyjen rahasummien varjoon. Jälkimarkkinoiden hintataso on järkevämpi, mutta kaikki hintapyynnöt eivät ole halpoja. Ostajan kannattaa olla varuillaan ettei maksa turhasta.

(Kuvan lähde:  wikimedia)

One thought on “Golfosakkeet ovat ”edullisia”

  1. Lomaosakkeilla taitaa olla mielenkiintoinen kulurakenne

    Tarjolla olisi Ylläkselle lomaosake. Koko vuoden viikkojen keksihinta on 5450 euroa, jolloin lomaosakkeen kokonaishinnaksi tulee yli 270 000 euroa.

    Mitkähän ovat rakennuskustannukset?

    Olisiko lomaosakkeissa paikka halpayhtiölle, jolla olisi kevyt myyntiorganisaatio.

Comments are closed.

Related Posts

Talous Yhteiskunta

Työmarkkinajärjestöt ovat Suomen hallitusta tärkeämmässä asemassa päättämässä Suomen hintakilpailukyvystä

Suomen sisäistä kustannustasoa määrittävät ennen kaikkea työmarkkinjärjestöt palkkaratkaisuissaan. Lähes kaikki kulut ovat toimitusketjun aikana tuotteeseen kertyneitä palkkakustannuksia.

Julkisen sektorin tulonsiirrot ovat nekin epäsuorasti sidottuja yleiseen palkkakehitykseen

Sijoittaminen

Tunnelmia Berkshire Hathawayn yhtiökokouksesta

Seurasin etänä yhtiökokousta osittain. Alla joitakin kommenttejani. Lopussa linkki koko  kokouksen videoon ja siitä tehtyihin tekoäly-yhteenvetoihin.

 

Yhtiökokous on hieman muuttanut muotoaan. CNBC aloitti lähetyksen perinteisesti muutamalla