Konecranes/Cargotec yhdistyminen

Sijoittaminen

Laskelmieni mukaan näyttää siltä että kannattaa ostaa Konecranesia ennemmin kuin Cargotecia tällä hetkellä.

Jos oletetaan että ostaa nyt 100 Konecranesin osaketta. Samalla summalla saa 79 Cargotecin osaketta.

Yhdistymisessä Konecranesin omistajat saavat tietyssä suhteessa Cargotecin A- ja B-osaketta ja lisäksi 2 euron osingon/osake.

Cargotecin omistajat saavat uusia osakkeita 2 kertaa sen määrän mitä omistavat nyt.

Tämän mukaan Konecranesin omistajat saisivat n. 9 %:n edun. Riippuen kummankin osakkeen kehityksestä tästä eteenpäin tilanne voi muuttua.

 

 

Related Posts

Salkun rakenne

Kaizun salkkussa paniikkimyyntejä kvartaalin Q3/2026 aikana, tuotto oli 3,99 %

Kaizun salkku tuotti kvartaalin Q3/2026 aikana 3,99% samalla kun pohjoismainen vertailuindeksi OMXN40 laski 0,79%.  

Jouduin paniikinomaisesti  säätämään salkun koostumusta. Myin riskiset tekoäly-yhtiöt ja  viimeisetkin It- yhtiöt

Yhteiskunta

Suomi on johtava sosialistimaa, jossa lähes 60% bruttokansantuotteesta jaetaan julkisen sektorin päätösten perusteella

Suomi on OECD:n tilaston mukaan maailman johtava sosialistimaa kun mittarina käytetään julkisen sektorin osuutta bruttokansantuotteesta. Julkisen sektorin päätösten pohjalta jaetaan meillä suurempi osuus bruttokansantuotteesta kuin