Laatulehdet tietävät mitä kirjoittavat

Maaliskuun ensimmäisen päivän The Times lehdessä oli ympäristötoimittajan kirjoittama kirjoitus joka oli otsikoitu ”Green fuels cause more harm than fossil fuels, according to report”.
Lehti on saanut käsiinsä brittitutkimuksen, jonka mukaan fossiiliset polttoaineet ovat ympäristölle parempi vaihtoehto kuin viljasta tehdyt biopolttoaineet.
Myös tropiikin öljykasvien käyttö biopolttoaineen tekemiseen on todettu enemmän CO2-päästöjä aiheuttavaksi kuin mitä on kuviteltu verrattuna fossiilisiin polttoaineisiin. Syynä on maaperän vaihtoehtoiskäyttö; öljykasvien kasvattaminen aikaansaa CO2-päästöjä maaperästä, jota ei syntyisi ilman ko. viljelyä.
EU:n omat selvitykset biopolttoaineiden CO2-päästoistä ovat olleet niin kammottavia ettei niitä ole uskallettu julkaista. Ovathan vaarassa eri osapuolten saamat vuosittaiset 3 miljardin tuet.

 

Related Posts

Talous Yhteiskunta

Björn Wahlros haluaisi että Suomi olisi myös varakkaille ja yrittelijäille hyvä paikka elää ja sijoittaa

Oheinen 5 min mittainen Mikko Salakan tuottama video summaroi Björn Wahlros:n esittämät ratkaisut Suomen talouden kriisiin: Tarvitaan henkilösijoittajien ja yrittäjien parempaa kohtelua niin, että suomalaisten

Salkun rakenne Sijoittaminen

Osakeseurannan päivitys

https://www.sinisaariconsulting.com/StockAnalysisTool.html

Tuloskausi on lopussa ja olen päivittänyt ennusteet vuosille 2025 ja 2026. Tuloskausi kokonaisuutena jäi hieman positiivisen puolelle.

Kymmenen erilaisen rankingin yhteenvedossa norjalaiset osakkeet ovat edelleen kärjessä,

Asunnot ja metsä

Yhteismetsän verotus on edullisempaa ja vaivattomampaa kuin yksityismetsän

Yhteismetsän verotus on kevyempää kuin yksityisen metsänomistajan verotus:

Yhteismetsän osakkaille jakama ylijäämä on verotonta tuloa, jota ei tarvitse ilmoittaa verotuksessa
Yhteismetsä on verovelvollinen ja sen

Sijoittaminen Yhteiskunta

Rauha kaupan taas väärään hintaan

Donald Trumpin tuore rauhanluonnos Ukrainaan kääntää taas kaiken varovasti myönteisen kehityksen päälaelleen. Suunnitelma vaatii Ukrainaa luopumaan miehitetyistä alueista, puolittamaan asevoimansa ja luovuttamaan raskasta aseistustaan.

Ehdot ovat