London Value Investor Conference

Olin toukokuussa mukana tapahtumassa, joka osoittautui aika mielenkiintoiseksi. Paikalle oli saatu melko useita arvosijoittamisen maailmanluokan tähtiä kuten Michael Price, James Montier ja Howard Marks.

Tapahtuman osanottajamäärä oli rajattu 400 henkeen, joten massatapahtumasta ei ollut kyse.

Alla olevasta linkistä saa hyvän yleiskuvan

http://londonvalueinvestor.com/

Siinä on parin minuutin video, jossa on väläyksiä tapahtumasta ja haastatteluja. Sitten on Michael Pricen avauspuheenvuoro (42 min), kannattaa katsoa (erittäin tarkkaavainen katsoja saattaa havaita minutkin:-). Lisäksi on valokuvia.

Ilmapiiri oli avoin ja aktivoi mielenkiintoisiin keskusteluihin tauoilla. Tapahtuma ei ollut ilmainen, mutta kaikki tuotto pääsymaksuista ja kirjamyynnistä (n. 40.000 euroa) tilitettiin Place2Be-järjestölle (toimii ongelmalasten parissa).

http://www.place2be.org.uk/

Related Posts

Yhteiskunta

Yritysten ympäristötekijät ovat kunnossa, mutta yrittäviä ja työtä tekeviä ihmisiä kohdellaan huonosti ja epästasapuolisesti

Etlan toimitusjohtajan Aki Kangasharjun mukaan yritysten kasvun ympäristötekijät ovat kunnossa, mutta meiltä puuttuu tekemisen meininki ja riskinotto.

Minun mielestäni tekemiseen saadaan meininkiä ja riskinottoa, jos yrittävän

Sijoittaminen

Sano AI, kun haluat hypen

Pörsseissä roihuaa tasaisin väliajoin ostovimma suurta tulevaisuutta lupaavien sektoreiden kimpussa. Nyt liki kaikki tekoälyyn liittyvä revitään käsistä.

Viime viikkojen kurssirallissa Oracle, yksi maailman johtavista tietokantateknologian ja yritysohjelmistojen