London Value Investor Conference

Olin toukokuussa mukana tapahtumassa, joka osoittautui aika mielenkiintoiseksi. Paikalle oli saatu melko useita arvosijoittamisen maailmanluokan tähtiä kuten Michael Price, James Montier ja Howard Marks.

Tapahtuman osanottajamäärä oli rajattu 400 henkeen, joten massatapahtumasta ei ollut kyse.

Alla olevasta linkistä saa hyvän yleiskuvan

http://londonvalueinvestor.com/

Siinä on parin minuutin video, jossa on väläyksiä tapahtumasta ja haastatteluja. Sitten on Michael Pricen avauspuheenvuoro (42 min), kannattaa katsoa (erittäin tarkkaavainen katsoja saattaa havaita minutkin:-). Lisäksi on valokuvia.

Ilmapiiri oli avoin ja aktivoi mielenkiintoisiin keskusteluihin tauoilla. Tapahtuma ei ollut ilmainen, mutta kaikki tuotto pääsymaksuista ja kirjamyynnistä (n. 40.000 euroa) tilitettiin Place2Be-järjestölle (toimii ongelmalasten parissa).

http://www.place2be.org.uk/

Related Posts

Yhteiskunta

Kymmenen prosentin työttömyytemme on korkean palkkatasomme seuraus

Työttömyyden tason Suomessa päättävät pääosin työmarkkinajärjestöt, mutta kansa luulee virheellisesti että eduskunnan valitsema hallitus on työttömyyden suhteen kaikkivoipa ja ihmiset kaipaavat seuraavalta hallitukselta toimia työttömyyden

Sijoittaminen Yhteiskunta

Vaaleissa turpaan, Persianlahdella hyökkäykseen?

Historiallinen tyrmäyshän siitä tuli, Donald Trumpille ja republikaaneille. Demokraatit jyräsivät murskavoittoon niin edustajainhuoneessa kuin senaatissa, kun äänestäjät ilmaisivat isolla kauhalla mielipiteensä presidentin toiminnasta.
Kyllä Trump sen

Salkun rakenne

Kaizun salkkussa paniikkimyyntejä kvartaalin Q3/2026 aikana, tuotto oli 3,99 %

Kaizun salkku tuotti kvartaalin Q3/2026 aikana 3,99% samalla kun pohjoismainen vertailuindeksi OMXN40 laski 0,79%.  

Jouduin paniikinomaisesti  säätämään salkun koostumusta. Myin riskiset tekoäly-yhtiöt ja  viimeisetkin It- yhtiöt