Loppuvuoden työllisyyskehitys oli alkuvuotta valoisampi

Eläkevakuutusyhtiö Eteran julkaisema suhdanneindeksi piristyi lokakuussa. Viime kuukausina työntekijämäärät ovat kehittyneet alkuvuotta positiivisemmin.

”Näyttää siltä, että piristymisen merkkejä on ilmassa. Viime kuukaudet ovat olleet positiivisempia kuin alkuvuosi, ja Eteran suhdanneindeksi lähestyy nollatasoa”, Eteran varatoimitusjohtaja Timo Hietanen sanoo.

Lokakuussa seurantaryhmän työntekijämäärät olivat samaa tasoa kuin vuosi sitten ja Eteran suhdanneindeksi oli 0,0 prosenttia. Tammi-lokakuun suhdanneindeksi oli -0,8 prosenttia.

Rakentamisen lasku loiveni

Rakentamisen lasku loiveni edelleen. Lokakuussa rakentamisen toimialaindeksi oli -0,8 prosenttia.

”Rakentamisen toimialaindeksi oli edelleen hieman miinuksella, mutta viime kuukausina suunta on ollut positiivinen. Tämä tuo toiveikkuutta pohtia, olisiko rakentamisen pohja jo nähty”, Hietanen sanoo.   

Idässä laskua, lännessä nousua

Työntekijämäärien kehityksessä oli lokakuussa alueellisia eroja. Länsi-Suomessa vire oli positiivinen, mutta Itä-Suomessa lasku jatkui.

”Länsirannikolla suhdanneindeksi oli plussalla, ja erityisesti Pohjanmaalla työntekijämäärät olivat kasvussa”, Hietanen kuvailee.

”Keski-Suomessa suhdanneindeksi oli puolestaan nollan paikkeilla ja itään mentäessä se painui miinukselle. Venäjän vaikutus heijastunee erityisesti Kaakkois-Suomeen”, Hietanen jatkaa. 

Ajantasaista suhdannetietoa

Eteran suhdanneindeksi julkaistaan kuukausittain. Marraskuun suhdanneindeksi julkaistaan 20.1.2016. Alueelliset suhdanneindeksit Etera julkaisee neljännesvuosittain etera.fi:ssä. 

Tutustu tarkemmin

etera.fi/suhdanneindeksi

Related Posts

Talous

Lähes puolet yritystoiminnan palveluksessa olevista suomalaisista työskentelee perheyrityksessä

Aalto yliopiston professori Samuli Knüpferin tutkimus paljastaa, että perheyritykset edustavat Suomessa 73 prosenttia yrityksistä. Ne vastaavat 42 prosentista työllisyydestä, 31 prosentista liikevaihdosta ja 22 prosentista

Asunnot ja metsä

Asuntomarkkinat laskevat vielä tänäkin vuonna

Asuntomarkkinoiden tunnelmat pysyvät apeina vielä tänäkin vuonna, kertoo Pellervon taloustutkimus PTT:n ennuste. Vanhojen kerrostaloasuntojen hintojen arvioidaan laskevan tänä vuonna koko maassa yhden prosentin. Kerrostaloasuntojen hintojen

Asunnot ja metsä

Vuokra-asuntotuotannon yritystuet ovat tuhonneet asuntomarkkinat ja aiheuttaneet asuntomarkkinoiden lamaa

Valtion pitkään jatkunut mittava korkotuki vuokra-asuntotuotantoon on johtanut pienten asuntojen ylitarjontaan asuntomarkkinoilla.

– Asuntomarkkinat tarvitsevat myös vapaarahoitteista uudisasuntotuotantoa. Viime vuosina tuotanto on painottunut voimakkaasti pelkästään vuokra-asuntoihin,