One thought on “Maaliskuun makrotalouskatsaus: video

  1. Hienoa! Video

    Hienoa! Video markkinakatsauksia on mukava katsoa esim. näin ruokatunnilla, kun työstä on hetken tauko. Piksu alkaa muuttumaan yhä ammattimaisemmaksi.

    Minusta tulevaisuudessa voisi katsoa, että katsauksen on syytä ollut lyhyt ja ytimekäs (ehkä max. 5 min). Kaksi kameraa ja vaihtuva kuvakulma olisi hieno luxus – muttei mitenkään pakollinen. Muutoin zoomin käyttöä kannattaa hillitä kuvauksessa. Puitteet ja kuvakulma olivat hyviä.

Comments are closed.

Related Posts

Yhteiskunta

Yrittäjästatuksella (esim toiminimellä) toimimista helpotetaan ja sähköiset alustat voivat tarjota yrittäjästatuksella toimiville urakoita

Euroopan unioni on säätänyt alustatyödirektiivin, jonka mukaan alustatyötä (ja muita urakoita) tulee voida tehdä niin yrittäjänä kuin työsuhteessakin.

Monet maat, kuten Suomi, ovat pyrkineet pakottamaan kansalaisiaan

Sijoittaminen

Euroopan keskuspankin mukaan kulta on hyvä arvon säilyttäjä silloin kun ajat ovat levottomat

Euroopan keskuspankki kertoo raportissaan sijoittajille tärkeää informaatiota kullan soveltuvuudesta sijoitusinstrumentiksi:

Fyysinen kulta on antanut hyvää suojaa osakemarkkinoiden volatiliteettiä, talouspolitiikan äkkikäänteitä ja geopoliittisia riskejä vastaan.
Turvallisimpia

Sijoittaminen

Piksun ”USA screener” visualisoi yrityksen tärkeimmät piirteet

Piksun USA screener on kehittynyt käyttäjäystävällisemmäksi. Kustakin yrityksestä on nyt oheisen esimerkkikuvan mukainen yleisnäkymä, josta saa nopeasti käsityksen yrityksen soveltuvuudesta sijoituskohteeksi. (lisää…)