One thought on “Maaliskuun makrotalouskatsaus: video

  1. Hienoa! Video

    Hienoa! Video markkinakatsauksia on mukava katsoa esim. näin ruokatunnilla, kun työstä on hetken tauko. Piksu alkaa muuttumaan yhä ammattimaisemmaksi.

    Minusta tulevaisuudessa voisi katsoa, että katsauksen on syytä ollut lyhyt ja ytimekäs (ehkä max. 5 min). Kaksi kameraa ja vaihtuva kuvakulma olisi hieno luxus – muttei mitenkään pakollinen. Muutoin zoomin käyttöä kannattaa hillitä kuvauksessa. Puitteet ja kuvakulma olivat hyviä.

Comments are closed.

Related Posts

Yhteiskunta

Suomi on määrätietoisesti siirtänyt työvoimaa julkisen sektorin tehtäviin

Suomen valtio on ETLA:n mukaan vuoden 2015 jälkeen siirtänyt päättäväisesti työvoimaa markkinasektorilta julkispalveluihin samalla kun julkispalveluiden työtuntia kohden laskettu tuottavuus on pienentynyt. Tämä on merkittävä

Salkun rakenne

Koneoppimiseen perustuva salkku tuotti ihan mukavasti Q2 aikana

Piksu toimituksen koneoppimiseen perustuva kokeilusalkku (kuva) voitti Q2/2025 aikana vertailuindeksinsä (OMX Nordic 40) noin kahdellatoista prosentilla tuottaen noin 8,7 % tuoton.

Salkkuun valitaan kvartaaleittain koneoppimisen menetelmin