Nordea ennakoi tuloskaudelle noin 4% tuloskasvua

Sijoittaminen
1

Nordean Hertta Alava ennakoi Q3 kvartaalin osalta sekä USA:lle että Euroopalle noin 4% tuloskasvua. Suomen pörssin tulosten ennakoidaan supistuvan noin 2% vuoden takaiseen verrattuna.

Euroopan parhaita sektoreita ovat materiaalisektori ja finanssiala kun taas USA:ssa tuloskasvun pahaimmistoa ovat suuret teknologiayritykset (Magnificient 7). Heikoimmin pärjäävät Nordean mukaan Energiasektori ja Euroopassa myös kiinteistöala ja teknologiasektori.

Ensi vuodelle Nordea odottaa kymmenen prosentin tuntumassa olevia tuloskasvulukuja ja Nordea pitää suosituksissaan osakkeet jatkossakin ylipainossa.

 

 

Related Posts

Talous Yhteiskunta

Björn Wahlros haluaisi että Suomi olisi myös varakkaille ja yrittelijäille hyvä paikka elää ja sijoittaa

Oheinen 5 min mittainen Mikko Salakan tuottama video summaroi Björn Wahlros:n esittämät ratkaisut Suomen talouden kriisiin: Tarvitaan henkilösijoittajien ja yrittäjien parempaa kohtelua niin, että suomalaisten

Salkun rakenne Sijoittaminen

Osakeseurannan päivitys

https://www.sinisaariconsulting.com/StockAnalysisTool.html

Tuloskausi on lopussa ja olen päivittänyt ennusteet vuosille 2025 ja 2026. Tuloskausi kokonaisuutena jäi hieman positiivisen puolelle.

Kymmenen erilaisen rankingin yhteenvedossa norjalaiset osakkeet ovat edelleen kärjessä,

Asunnot ja metsä

Yhteismetsän verotus on edullisempaa ja vaivattomampaa kuin yksityismetsän

Yhteismetsän verotus on kevyempää kuin yksityisen metsänomistajan verotus:

Yhteismetsän osakkaille jakama ylijäämä on verotonta tuloa, jota ei tarvitse ilmoittaa verotuksessa
Yhteismetsä on verovelvollinen ja sen

Sijoittaminen Yhteiskunta

Rauha kaupan taas väärään hintaan

Donald Trumpin tuore rauhanluonnos Ukrainaan kääntää taas kaiken varovasti myönteisen kehityksen päälaelleen. Suunnitelma vaatii Ukrainaa luopumaan miehitetyistä alueista, puolittamaan asevoimansa ja luovuttamaan raskasta aseistustaan.

Ehdot ovat