Nordean Antti Saari pitää kehittyvien markkinoiden ja riskiyritysten velkapapereita historiaansa nähden houkuttelevina

Sijoittaminen Talous

Nordean Antti Saari kehoittaa pitämään osakesalkun peruspainossa ja näkee tuottomahdollisuuksia erityisesti kehittyvien markkinoiden ja riskiyritysten velkapapereissa.

Kiinan talous avautuu ja kehittyneiden maiden talousnäkymät ovat pysyneet pelättyä vahvempina. Mutta keskuspankkikorot ovat viime syksynä nousseet ja kiristynyt korkotaso painaa viiveellä tämän vuoden talousnäkymiä ja yritysten tuloksia.

Tulosennusteet ovat jyrkästi laskeneet. Mutta osakemarkkinat osaavat, niin ihmeelliseltä kuin se kuulostaakin, ennakoida tulosennusteita. Tyypillisesti oasakekurssit kääntyvät jo muutamia kuukausia ennen tulosnäkymien parantumista. Osakekursseja voi siis käyttää makrotalouden käänteen ennustamiseen (piksu toimituksen huomio)-

Related Posts

Yhteiskunta

Suomi on YK:n mukaan maailman paras maa jos kriteerinä on kansalaisten kaikinpuolinen hyvinvointi

Suomi on edelleen maailman onnellisin maa YK:n julkaisemassa  onnellisuusraportissa. Osa maahamme muuttaneista osaajista on valinnut Suomen juuri siitä syystä että täällä on yleisesti ottaen hyvä