Nordean Antti Saari pitää kehittyvien markkinoiden ja riskiyritysten velkapapereita historiaansa nähden houkuttelevina

Sijoittaminen Talous

Nordean Antti Saari kehoittaa pitämään osakesalkun peruspainossa ja näkee tuottomahdollisuuksia erityisesti kehittyvien markkinoiden ja riskiyritysten velkapapereissa.

Kiinan talous avautuu ja kehittyneiden maiden talousnäkymät ovat pysyneet pelättyä vahvempina. Mutta keskuspankkikorot ovat viime syksynä nousseet ja kiristynyt korkotaso painaa viiveellä tämän vuoden talousnäkymiä ja yritysten tuloksia.

Tulosennusteet ovat jyrkästi laskeneet. Mutta osakemarkkinat osaavat, niin ihmeelliseltä kuin se kuulostaakin, ennakoida tulosennusteita. Tyypillisesti oasakekurssit kääntyvät jo muutamia kuukausia ennen tulosnäkymien parantumista. Osakekursseja voi siis käyttää makrotalouden käänteen ennustamiseen (piksu toimituksen huomio)-

Related Posts

Asunnot ja metsä

Metsätilojen hinnat reippaassa nousussa

Metsämaan hinta on maanmittauslaitoksen kauppahintatilaston mukaan noussut viimeisen viidentoista vuoden aikana keskimäärin 4,5% vuosivauhtia. Mediaani hinta on tällä hetkellä noin 4200€/ha.

Korkeimpia, yli 6000€ mediaani hehtaarihintoja

Yhteiskunta

Suomi on määrätietoisesti siirtänyt työvoimaa julkisen sektorin tehtäviin

Suomen valtio on ETLA:n mukaan vuoden 2015 jälkeen siirtänyt päättäväisesti työvoimaa markkinasektorilta julkispalveluihin samalla kun julkispalveluiden työtuntia kohden laskettu tuottavuus on pienentynyt. Tämä on merkittävä