Nordean Ville Korhosen mukaan rahamarkkinasijoituksissa kannattaa suunnata pidempien korkojen suuntaan

Sijoittaminen

Pitkän koron rahastot tuottavat hyvin näinä aikoina kun korot laskevat. Nordean Ville Korhonen luotaa oheisella videolla korkomarkkinoiden tapahtumia.

Korkorahastoa valitessa kannattaa katsoa seuraavia seikkoja:

  • Lainasalkun riskitaso.  Valtionlainoja, yrityslainoja ja riskiyrityslainoja varten on olemassa omat rahastonsa. Korkeamman riskiluokan lainoista saa tällä hetkellä varsin pientä riskilisää. Markkinat eivät usko taantumaan ja konkurssiaaltoon.
  • Lainasalkun efektiivinen duraatio.  Jos lainasalkussa on pidempiä lainapapereita (duraation on useita vuosia) niin sijoittaja saa korkojen laskiessa parempaa tuottoa kuin jos duraatio on lyhyt. Pidemmän duraation lainasalkut (pitkän koron rahastot) ovat hieman riskisempiä, mutta tarjoavat pidemmän päälle yleensä paremman tuoton.

Ville Korhonen kertoo, että nyt kannattaa ehkä suunnata pidempien korkomarkkinoiden suuntaan.

Related Posts

Talous Yhteiskunta

Työmarkkinajärjestöt ovat Suomen hallitusta tärkeämmässä asemassa päättämässä Suomen hintakilpailukyvystä

Suomen sisäistä kustannustasoa määrittävät ennen kaikkea työmarkkinjärjestöt palkkaratkaisuissaan. Lähes kaikki kulut ovat toimitusketjun aikana tuotteeseen kertyneitä palkkakustannuksia.

Julkisen sektorin tulonsiirrot ovat nekin epäsuorasti sidottuja yleiseen palkkakehitykseen

Sijoittaminen

Tunnelmia Berkshire Hathawayn yhtiökokouksesta

Seurasin etänä yhtiökokousta osittain. Alla joitakin kommenttejani. Lopussa linkki koko  kokouksen videoon ja siitä tehtyihin tekoäly-yhteenvetoihin.

 

Yhtiökokous on hieman muuttanut muotoaan. CNBC aloitti lähetyksen perinteisesti muutamalla