Nordnet Live, Stockholm 20.2.2014

Nordnet järjesti viime viikolla hienon tapahtuman Tukholmassa. Suurin osa esityksistä löytyy seuraavan linkin takaa:

 

Tässä muutamia poimintoja, jotka ainakin kannattaa katsoa:

Nordnetin "sparekonom" Günther Mårder arvioi Ruotsin osakemarkkinoiden tilaa keskiarvofirman perusteella. Keskimääräinen P/E-luku on aika korkea (23,6) tällä hetkellä, myynti kasvaa hitaammin (3%) kuin tulos (6%) . Osinkoprosentti on jonkin verran alentunut (2,9%). Keskimääräinen oman pääoman tuotto on sen sijaan hyvä (15,5%).

Ericssonin toimitusjohtajan Hans Vestbergin haastattelu oli mielenkiintoinen, samoin TeliaSoneran Johan Dennelindin.

Myös Duncan Stewartin esitys teknologian trendeistä oli hyvä.

 

 

Related Posts

Sijoittaminen

Magnificent 7: Capex, sitoumukset, tilauskanta ja vapaa kassavirta

Tein seurannan, joka päivittyy automaattisesti kerran viikossa maanantaisin.

https://mag-seven-money-map.lovable.app/

Mag7-yhtiöiden investointeja pidetään suurina. Osalla näin onkin, mutta ei kaikilla. Applen ja NVidia eivät tarvitse suuria CAPEX-investointeja.

Apple ja

Yhteiskunta

Maahanmuuttaneet lapset hyötyvät jos pääsevät oppimaan suomea yhdessä muiden lasten kanssa

Maahanmuuttajataustaisten oppilaiden suomen kielen oppiminen tulee siirtää yhteisiin opetusryhmiin muiden lasten kanssa, esittää ekonomisti Sanna Kurronen EVAlle laatimassaan analyysissä. Maahanmuuttajien tulee päästä yhteiseen toimintaan ja