Nordnet Live, Stockholm 20.2.2014

Nordnet järjesti viime viikolla hienon tapahtuman Tukholmassa. Suurin osa esityksistä löytyy seuraavan linkin takaa:

 

Tässä muutamia poimintoja, jotka ainakin kannattaa katsoa:

Nordnetin "sparekonom" Günther Mårder arvioi Ruotsin osakemarkkinoiden tilaa keskiarvofirman perusteella. Keskimääräinen P/E-luku on aika korkea (23,6) tällä hetkellä, myynti kasvaa hitaammin (3%) kuin tulos (6%) . Osinkoprosentti on jonkin verran alentunut (2,9%). Keskimääräinen oman pääoman tuotto on sen sijaan hyvä (15,5%).

Ericssonin toimitusjohtajan Hans Vestbergin haastattelu oli mielenkiintoinen, samoin TeliaSoneran Johan Dennelindin.

Myös Duncan Stewartin esitys teknologian trendeistä oli hyvä.

 

 

Related Posts

Sijoittaminen

Omat Rahat katsaus: AI-huuma jo selkeästi ”lapiot ja hakkuut” vaiheessa

Datakeskuksien rakentamiseen tarvittavat välineet ovat nyt huudossa.

Ai-huuma on edennyt seuraavaan vaiheeseen. Kovimmassa huudossa eivät ole enää suuria AI-investointeja tekevät ”perinteiset” teknojätit kuten Microsoft ja Google.

Yhteiskunta

Suomen näivettymiselle on yksikertainen lääke: Hyvän yhteiskunnan ymmärtäminen uudella, yksilökeskeisellä, tavalla

Olimme 1990 luvun alussa maailman johtava internet maa, jossa oli kansalaista kohden eniten internet palvelimia ja palveluita. Olimme myös langattoman kännykkäteknologian johtava maa. Ja koulutustasomme

Talous

Nuoret ikäpolvet tekevät mieluusti osakesijoituksia tuotantoon ja taloudelliseen toimintaan

Suomalaisista on Hypo:n katsauksen mukaan tulossa sijoittajakansaa. Kotitalouksien sijoitusvarallisuuden arvo on jo lähes 100’000 €. Sijoittaminen on yhä useammalle suomalaiselle nuorelle tärkeää ja myös poliitikoilta