Omat rahat: Mikään ei pysäytä euroa

..Ei portugalin kriisin syveneminen ei Irlannin pankit. Jopa huippuvahvat työllisyysluvut USA:sta perjantaina sai aikaan vain pienen vahvistumispyrähdyksen taalassa. Muutaman tunnin kuluttua euro on entistä vahvempi.

Euro on nyt jatkanut vahvistumistaan jo kolme kuukautta. Oikeastaan ainoa vielä vahvempi valuutta seuraamistani on Norjan kruunu, joka ainoana on nyt alle 100 päivän liukuvaa keskiarvoa euroon verrattuna:

  USD GBP AUD SEK HKD SGD NOK JPY
eur/valutta vs liukuva ka 4.88% 3.61% 0.95% 0.06% 4.67% 2.80% -1.03% 6.70%
Kurssimuutos 2 vko 0.27% 1.31% -2.99% 0.92% -0.14% -0.12% -0.89% 3.84%
Kurssimuutos 1 vko 1.04% 0.61% -0.17% -0.09% 0.66% 0.89% -0.95% 4.20%

Merkittävää on myös jenin nopea heikkeneminen jota on nyt jatkunut pari viikkoa. Perjantaina trendi sen kuin voimistui samalla kuin Nikkei-indeksi ainoana keskeisistä laski. Jeni on nyt niin heikkona ja pitkällä "vahva osta" aluella että on pakko lisätä japanipainoa osakesalkussa ellei jotain dtastista tapahdu ennen kuin ehdin reagoida.

Samoin punta jatkaa trendinomaista heikkenemistään. Australian taala sensijaan on vahvistunut kohisten, eikä lisäostot tällä hetkellä ole ajankohtaisia.

Näköjään tällä hektellä ainoastaan keskuspankkien politiikka on ainoa joka painaa: Euroalueen inflaatio jatkoi korkeana, 2.6%, ja Trichet on koodikielellään viestittänyt että seuraavalla viikolla korkoja nostetaan. BoE:n rahapolitikka komitea on hajallaan eikä koronnostoja lähiaikoina odoteta vaikka inflaatio laukkaa. Toisaalta kuluttjat ovat ahdingossa valtion säästöohjelmien takia, mikä näkyy jo kauppojen myyntitilastoissa.

Osakesalkkuun tankataan siis jenkkejä ja japania keventäen euroa.

Valuuttapuolella jenin heikkeneminen näyttää niin vakuuttavalta että löisin vetoa sen jatkumisesta. Samoin punnan heikkenemisen puolesta voisi lydä vetoa.

Related Posts

"Minä voinkin ottaa nämä rahat"
Yhteiskunta

Mikro- ja makrotason horisontaaliset tulonsiirrot

Terve yhteiskunta pitää huolta kaikista jäsenistään. Siihen tarvitaan myös tulonsiirtoja. Perinteisesti oikeistossa tulonsiirtoja pyritään kutistamaan kun taas vasemmistossa niitä halutaan lisätä. Tulonsiirrot ovat tarpeellisia, mutta

Sijoittaminen

Suomalaisten yritysten tunnusluvut löytyvät piksun työkalut valikosta

Suomalaisten yritysten tunnusluvut on laskettu valmiiksi piksun TYÖKALUT -> ARVOSTUSKERTOIMIA sivulle:

S/P%  =  (S)ales per (P)rice.    Liikevaihto suhteessa markkina-arvoon (milj.) prosentteina. Joidenkin yritysten tekemä lisäarvo

Yhteiskunta

Yrittäjästatuksella (esim toiminimellä) toimimista helpotetaan ja sähköiset alustat voivat tarjota yrittäjästatuksella toimiville urakoita

Euroopan unioni on säätänyt alustatyödirektiivin, jonka mukaan alustatyötä (ja muita urakoita) tulee voida tehdä niin yrittäjänä kuin työsuhteessakin.

Monet maat, kuten Suomi, ovat pyrkineet pakottamaan kansalaisiaan

Sijoittaminen

Euroopan keskuspankin mukaan kulta on hyvä arvon säilyttäjä silloin kun ajat ovat levottomat

Euroopan keskuspankki kertoo raportissaan sijoittajille tärkeää informaatiota kullan soveltuvuudesta sijoitusinstrumentiksi:

Fyysinen kulta on antanut hyvää suojaa osakemarkkinoiden volatiliteettiä, talouspolitiikan äkkikäänteitä ja geopoliittisia riskejä vastaan.
Turvallisimpia