OP- ryhmä ja Nordea dominoivat kaupallisia lainamarkkinoita

Talous
1

Suomen luottolaitosten markkinaosuudet pysyvät vuodesta toiseen melko vakioina. OP- ryhmä ja Nordea dominoivat markkinaehtoisia markkinoita ja niiden yhteenlaskettu markkinaosuus on sekä yrityslainojen että asuntolainojen osalta noin 60% luokkaa.

Yrityslainojen osalta tilastoa vääristää valtion (Finvera,..) osuuden puuttuminen tilastosta. Valtio takaa ja rahoittaa Suomessa yrityksiä enemmän kuin suurinkaan kaupallinen luottolaitos. Siksi yritysten kannattaakin kääntyä rahoitusasioissa markkinaehtoisten luottolaitosten ohella myös Finveran puoleen.

Valtionkonttori kilpailee luottolaitosten kanssa yksityisihmisten rahoitusmarkkinoilla, mutta tämä toiminta ei dominoi yksityisihmisten rahoitustarpeita. Yksityisihmisten rahoitustarpeet hoidetaan suurelta osin markkinatalousehtoisesti.

 

Related Posts

Salkun rakenne Sijoittaminen

Uusi sivustoni

https://sepposinisaari.lovable.app/

Olen uusinut sivustoni ja sieltä löytyy useita sijoittajalle sopivia työkaluja ja materiaaleja.

Valitse painike ”Työkalut ja seuranta”
Osakeanalyysityökalu

sama mikä löytyy Piksusta osoitteesta https://piksu.net/sergio/
tietoa työkalun käytöstä

Kevyttä Yhteiskunta

Itsemääräämisoikeuden keskinäisestä kunnioittamisesta syntyy luottamus, yhteishenki ja yhteenkuuluvuus

Haluamme olla itsenäisiä ja kunnioitaa ystäviämme nimenomaan heidän riippumattomuutensa takia. Itsenäisinä he seisovat vankkumattomina läheistensä rinnalla.

Vahva yhteiskunta syntyy itsenäisyyden kunnioituksesta ja vaalimisesta: (lisää…)

Kevyttä Sijoittaminen Yhteiskunta

Markkinatalous kutsuu kansalaiset kehittämään haluamiaan yhteiskunnallisia asioita

Markkinatalous tarjoaa kansalaisille mahdollisuuksia osallistua haluamiensa ja osaamiensa asioiden kehittämiseen kun taas demokratia tarjoaa mahdollisuuden valita vaaleilla itseään edustamaan joku toinen henkilö. (lisää…)