Osakkeet jatkavat Nordean mukaan nousuaan

Nordean / Antti Saari mielestä osakemarkkinoiden tilanne näyttää hyvältä ja oskenousun jatkolle ei ole estettä.  Osakemarkkinoille kannattaa Nordean mukaan panostaa.

Talousluvut ovat vahvistuneet viime syksystä alkaen ja yritysten tulokset paranevat kaiken aikaa.  Politiikka ei kurssinousua pysäytä sen ovat Breksit ja Trump:n valinta osoittaneet. Kumpikaan ei vaikuttanut markkinoihin merkittävästi ja Trump:n valinta oli markkinoiden kannalta lähinnä positiivinen asia. 

Lisää tietoa: Nordean viikkoraportti

Related Posts

Yhteiskunta

Kanadan pääministerin puhe Davosissa antaa länsimaisille demokratioille uuden suunnan

Kanadan pääministerin Mark Carney:n puhe on muodostunut Davosin kokouksen huipentumaksi, joka antaa suunnan länsimaisten demokratioiden tulevaisuudelle. Näyttää siltä, että tätä puhetta kuunnellaan ja kunnioitetaan ympäri

Yhteiskunta

Kesällä voimaan tuleva EU:n palkka-avoimuusdirektiivi luo tärkeitä yhteisiä periaatteita

EU:n palkka-avoimuusdirektiivi (2023/970)  toteutetaan Suomessa kesäkuuhun mennessä. Tulossa on hyödyllistä regulointia, mutta myös lisääntyvää turhaa ”Woke” raportointia ja byrokratiaa:

Saamme tämän direktiivin mukana hyödyllistä yhteistä lainsäädäntöä
Tulevassa