Osakkeista saa Nordean mukaan parasta tuottoa

Euroopan keskuspankki, EKP  päätyi viime viikon kokouksessaan pitämään keskuspankkikoron nykyisellä tasolla.

USA:n keskuspankilta, FED:ltä, odotetaan tällä viikolla pientä koronnostoa. USA.n työmarkkinoilla vallitseva täystyöllisyys ja joillakin aloilla näkyvä työvoimapula eivät ole käynnistäneet palkkainflaatiota ja siksi keskuspankilta odotetaan varsin maltillista koronnostopolitiikkaa.

Kaikenkaikkiaan Nordea odottaa markkinakorkojen hieman nousevan kesää kohti mentäessä. Kehitys on maltillista eikä anna Nordean mukaan aihetta merkittäviin salkun sisältömuutoksiin. Osakkeet antavat Nordean mukaan edelleen korkoja parempaa tuottoa.

Lisää tietoa: Nordea markkinakatsaus

Related Posts

Yhteiskunta

Yritysten ympäristötekijät ovat kunnossa, mutta yrittäviä ja työtä tekeviä ihmisiä kohdellaan huonosti ja epästasapuolisesti

Etlan toimitusjohtajan Aki Kangasharjun mukaan yritysten kasvun ympäristötekijät ovat kunnossa, mutta meiltä puuttuu tekemisen meininki ja riskinotto.

Minun mielestäni tekemiseen saadaan meininkiä ja riskinottoa, jos yrittävän

Sijoittaminen

Sano AI, kun haluat hypen

Pörsseissä roihuaa tasaisin väliajoin ostovimma suurta tulevaisuutta lupaavien sektoreiden kimpussa. Nyt liki kaikki tekoälyyn liittyvä revitään käsistä.

Viime viikkojen kurssirallissa Oracle, yksi maailman johtavista tietokantateknologian ja yritysohjelmistojen