Piksun osavuosikalenterista näet seuraavien osavuosikatsausten ajankohdat

Sijoittaminen
2

Piksun osavuosikatsauskalenterista selviää, että että tällä viikolla osavuosikatsauksen julkaiseen Admicom ja ensi viikolla ovat vuorossa Evli, Nordea, Telia, Nokia, Kone, Talenom ja Elisa. Kalenterin voi järjestää aakkosjärjestykseen, seuraavaksi julkaistavien mukaan taikka ajankohtaisuuden mukaan. Kalenterissa on ylimpänä kaikkein ajankohtaisin tieto mitkä tulivat tänään ja mitkä taas ovat vuorossa huomenna.

Osavuosikatsauksia kannattaa seurata ainakin omistamiensa yritysten osalta. Osavuosikatsauksen antamien taloudellisten tietojen ohella toimitusjohtaja kertoo parhaan ymmärryksensä mukaisen näkemyksensä yrityksen lähiajan näkymistä. Nämä lähiajan näkymät ovat monasti arvokasta tietoa. Toimitusjohtajalla on yleensä paras tieto yrityksen tulevaisuudesta.

Useimmat yritykset tuottavat osavuosikatsauksen ohella myös viedeoesityksen, jossa toimitusjohtaja ja talousjohtaja esittelevät yrityksen tilannetta. Esityksistä saa paljon tietoa yritysjohdon painotuksista ja joskus myös johtamiskyvyistä.

Related Posts

Sijoittaminen Talous

Omat Rahat Katsaus: Setä Samuli elää yli varojensa

Minuta tuntuu että osakepuolella tapahtuu vaihteeksi vähemmän kuin valuutta- ja velkakirja-puolella.

Valtiontalouden alijäämä on USA:ssa ollut melko tasaisesti 6% kansantuotteesta viimeiset 10 vuotta. Vaikka taloudella on

Sijoittaminen

Uusia tenbaggereita etsimässä

Löysin mielenkiintoisen tutkimuksen, jonka on tehnyt fffinstill.com.

https://fffinstill.com/blog/next-10-bagger-characteristics-stocks-that-10xed-in-5-years

Tutkimuksessa on selvitetty viimeisen viiden vuoden aikana arvonsa kymmenkertaistaneet US-yhtiöt. Tässä 20 parasta.

Pyysin Claudea käyttämään tutkimuksessa mainittuja kriteerejä ja