Piksun tulosestimaatit on päivitetty

Piksun kokoamat yritysten tunnusluvut kvartaalilta Q2/2017 on päivitetty.

Sijoittajan tärkeimmän tunnusluvun, osakekohtaisen voiton, kehitys löytyy erikseen kuvattuna sivulta eps estimaatti. Osakekohtaisen voiton kehittyminen ratkaisee sen, mitä sijoittajalle loppujen lopuksi jää.

Eps estimaatti sivulle on estimoitu miten osakekohtaisen tuloksen pitää jatkossa kehittyä, jotta nykyinen pörssikurssi on peruteltu. Jos nykyisen pörssikurssin riittää perustelemaan laskeva tuloskehitys, kuten Nordean tapauksessa oheisessa kuvassa, niin yritys on selvä potentiaalinen ostokohde.

Potentiaalisia ostokohteita on suurten yritysten osalta tällä hetkellä aika vähän. Nordean ohella sellaiset kuten Neste ja UPM näyttävät selvästikin ostokohteilta. Outokumpu ja Finnair ovat ostokohteita jos niiden tulostaso pysyy nykyisellään pidempään kuin yhden tai kaksi kvartaalia. 

Pienemmissä yhtiöissä on enemmän houkuttelevasti hinnoiteltuja osakkeita. Kannattaa tutustua eps-estimaatti sivun antiin.

Related Posts

Yhteiskunta

Kuntien ja hyvinvointialueiden hankintoihin on pesiytynyt ”maan tapa”, josta osa voi olla silkkaa korruptiota

Kunnat ja hyvinvointialueet kiertävät kilpailutusvelvoitettaan ostamalla palveluja omistamiltaan ns. inhouse-yhtiöiltä. Kilpailuttamisen välttäminen aiheuttaa vuosittain satojen miljoonien eurojen menetykset veronmaksajille, todetaan EVAn tuoreessa analyysissä Maan tapa.

Sijoittaminen

Uusia työkaluja sijoittajalle

https://www.sinisaariconsulting.com/

Lisäsin sivustolleni tekoälyn ystävällisellä avustuksella koekäyttöön pari uutta työkalua, joista kuulisin mielelläni kommentteja.

Uusi osakeanalyysityökalu

pisteyttää seurannassani olevat osakkeet monien kriteerien perusteella
etusivulle tulee ensin Top

Talous Yhteiskunta

Björn Wahlros haluaisi että Suomi olisi myös varakkaille ja yrittelijäille hyvä paikka elää ja sijoittaa

Oheinen 5 min mittainen Mikko Salakan tuottama video summaroi Björn Wahlros:n esittämät ratkaisut Suomen talouden kriisiin: Tarvitaan henkilösijoittajien ja yrittäjien parempaa kohtelua niin, että suomalaisten