Piksun tulosestimaatit on päivitetty

Piksun kokoamat yritysten tunnusluvut kvartaalilta Q2/2017 on päivitetty.

Sijoittajan tärkeimmän tunnusluvun, osakekohtaisen voiton, kehitys löytyy erikseen kuvattuna sivulta eps estimaatti. Osakekohtaisen voiton kehittyminen ratkaisee sen, mitä sijoittajalle loppujen lopuksi jää.

Eps estimaatti sivulle on estimoitu miten osakekohtaisen tuloksen pitää jatkossa kehittyä, jotta nykyinen pörssikurssi on peruteltu. Jos nykyisen pörssikurssin riittää perustelemaan laskeva tuloskehitys, kuten Nordean tapauksessa oheisessa kuvassa, niin yritys on selvä potentiaalinen ostokohde.

Potentiaalisia ostokohteita on suurten yritysten osalta tällä hetkellä aika vähän. Nordean ohella sellaiset kuten Neste ja UPM näyttävät selvästikin ostokohteilta. Outokumpu ja Finnair ovat ostokohteita jos niiden tulostaso pysyy nykyisellään pidempään kuin yhden tai kaksi kvartaalia. 

Pienemmissä yhtiöissä on enemmän houkuttelevasti hinnoiteltuja osakkeita. Kannattaa tutustua eps-estimaatti sivun antiin.

Related Posts

Kevyttä

Google sensuroi suomalaista lehdistöä ja vaikuttaa julkisen keskustelumme kulkuun

Google on päättänyt että tämä sivusto, piksu.net, sisältää vain aikuisille suunnattua seksuaalista sisätöä. Tämän seurauksena piksu.net ei saa mainostuloja eivätkä mainokset näy piksu.net sivustolla. Mitä