Pörssiyritysten liikevaihdot ja liiketulokset laskivat noin prosentin vuodessa

Sijoittaminen
1

Suomalaisten OMXH25 yritysten liikevaihdot laskivat Q3/2024 keskimäärin 1,6% vuoden takaiseen vastaavaan kvartaaliin verrattuna ja liiketulokset (EBIT) laskivat 1%. Inflaatiokorjatut, reaaliset pudotukset ovat hieman suurempia.

Laskelmasta on jätetty pois seuraavat OMXH25 yritykset:

– SSAB ja Telia sen vuoksi, että ne eivät ole suomalaisia yrityksiä

– Kojamo ja Sampo sen vuoksi että ne eivät ole vielä kertoneet tuloksistaan

– Cargotec sen vuoksi, että viimevuotiset luvut olivat Kalmarin yritysjärjestelyjen takia vertailukelvottomia

Keskiarvot on laskettu summaamalla kaikkien yritysten liiketulokset/liikevaihdot yhteen ja laskemalla keskimääräiset kasvuluvut näiden yhteenlaskettujen liikevaihto-/tulos- lukujen perusteella.

Tulokset antavat viitteitä Suomen talouden ja erityisesti vientisektorin kehittymisestä.  Vientisektorin tilanne määrittää muihin maihin vertailukelpoisen elintasomme tulevaa suuntaa.

Related Posts

Sijoittaminen

Tulosennusteiden päivitys

https://www.sinisaariconsulting.com/tools/finnish_dashboard.html

EBIT-ennusteita muutettu vain vähän. P/E-luku on edullisin Valmetilla. Valmetin shorttipositiot ovat myös pienentyneet. Valmet on edullinen myös PEG-luvulla mitattuna, samoin Nokian Renkaat. Renkaiden lukuun vaikuttaa

Salkun rakenne Sijoittaminen

Pisteytykset ja AI-analyysi niiden perusteella

https://piksu.net/sergio/

Osakeanalyysissäni on kohdassa ”Seulonta ja Pisteytys” lista, johon AI on pisteyttänyt yhtiöitä eri kriteerien perusteella.  Tässä 10 parasta.

Minulla on myös muita pisteytyksiä, tämän lisäksi viisi