Sergion listan päivitys
Nousussa:
Panostaja Oyj
Etteplan Oyj
Norvestia Plc
Technopolis Plc
Fiskars Corporation
KONE Corporation
Laskussa:
TeliaSonera AB
Metso Corporation
Kesko Corporation B
Pohjois-Karjalan Kirjapaino
Pohjola Bank A
Nousussa:
Panostaja Oyj
Etteplan Oyj
Norvestia Plc
Technopolis Plc
Fiskars Corporation
KONE Corporation
Laskussa:
TeliaSonera AB
Metso Corporation
Kesko Corporation B
Pohjois-Karjalan Kirjapaino
Pohjola Bank A
Laitoin Lovablen tekemään esittelyn osakevalintatyökalustani, johon on tullut aika paljon uusia ominaisuuksia.
https://piksu.net/sepon-screener/
Useimmat ilmaiset osakeskannerit pysähtyvät S&P 500 -tasoon: hyvin tehtyjä Yhdysvaltain päälistauksen näkymiä, mutta kun
”Asuntokauppa oli huhtikuussa lukumääräisesti heikkoa. Asuntokauppoja solmittiin 18,5 prosenttia vähemmän kuin vuosi sitten huhtikuussa. Suurista kaupungeista ainoastaan Vantaalla kauppoja solmittiin enemmän kuin vuosi sitten. Muissa
Vuoden ensimmäinen kvartaali (Q1/2026)oli hyvä. Suomalaisten OMXH25 yritysten liikevaihdot paranivat keskimäärin 2,1% ja liiketulokset (EBIT) peräti 9,5% vuoden takaiseen vastaavaan kvartaaliin verrattuna. (lisää…)
IPO:issa varmin hyötyjä on listautumisen järjestäjä ja firman analysoija (aika usein Inderes). Jos ”anti” on pelkkää vanhojen osakkaiden myyntiä, myös he hyötyvät.
Kun varmaan aina joku

Kommentit