Smarad tutkimusyksikkö tavoittelee Suomelle langattoman viestinnän vientiteknologioita

Onko Suomi menettänyt asemiaan teknologian huippumaana? Suomen Akatemian Smarad-huippuyksikkö tutkii tulevaisuuden teknologioita, kuten 5G:tä ja langattomia verkkoteknologioita, joiden avulla Suomi voi päästä takaisin teknologian huipulle.

Haastateltava: Antti Räisänen, professori, Aalto-yliopiston sähkötekniikan korkeakoulu

Toimittaja: Maarik Leppä Tuotanto: Deski.fi 2012 ja Suomen Akatemia

Related Posts

Yhteiskunta

Yritysten ympäristötekijät ovat kunnossa, mutta yrittäviä ja työtä tekeviä ihmisiä kohdellaan huonosti ja epästasapuolisesti

Etlan toimitusjohtajan Aki Kangasharjun mukaan yritysten kasvun ympäristötekijät ovat kunnossa, mutta meiltä puuttuu tekemisen meininki ja riskinotto.

Minun mielestäni tekemiseen saadaan meininkiä ja riskinottoa, jos yrittävän

Sijoittaminen

Sano AI, kun haluat hypen

Pörsseissä roihuaa tasaisin väliajoin ostovimma suurta tulevaisuutta lupaavien sektoreiden kimpussa. Nyt liki kaikki tekoälyyn liittyvä revitään käsistä.

Viime viikkojen kurssirallissa Oracle, yksi maailman johtavista tietokantateknologian ja yritysohjelmistojen