Suomella on euroopan surkein yhteiskuntarakenne, jos mittarina käytetään talouskasvua

Talous

Suomi on Hypo:n talouskatsauksen mukaan ollut Euroopan surkein suorittaja, jos mittarina käytetään bruttokansantuoteen muutosta viimeisen viiden vuoden aikana.  Bruttokansantuotteemme on laskenut siitä huolimatta että valtio on yrittänyt lisätä ostovoimaa pumppaamalla velkarahaa kansalaisille. Hypo löytää akuutit syyt heikkoudelle pandemiasta ja sodista. Kaikki muutkin maat ovat kokeneet nuo sodat ja pandemiat, joten selitys ontuu.

Hypo esittää rakenteellisiksi syiksi väestön ikääntymistä ja lisääntyneen elvytysvelan korkokustannuksia. Näistä rakenteellisista syistä löytyy osaselitys, mutta vain osa. Hypo:n talouskatsaus ei kuitenkaan pureudu rakenteellisiin syihin tämän tarkemmin.

Hypo ennustaa puolentoista prosentin talouskasvua tälle vuodelle. Tämä on enemmän kuin Suomen Pankin ennustama vajaan prosentin kasvu ja aika lailla samansuuruinen Valtionvarainministeriön ennusteen kanssa.

Related Posts

Talous Yhteiskunta

Kiinan Yuan:n suosiota yleisvaluuttana kasvattaa pyrkimys pois USA/Dollari -riippuvuudesta

USA pystyy monitoroimaan kaikkia SWIFT järjestelmässä välitettyjä kansainvälisiä rahatransaktioita (noin 90% maailmankaupasta) ja tämän tiedon perusteella USA on asettanut  pakotteita ja uhkauksia niille toimijoille, jotka