Taloyhtiön itsepäisyyden lopputulos voi olla konkurssi

Asunnot ja metsä
2

En ymmärtänyt hönkäsen pöläystäkään Talsan jutusta. Siinä faktisesti syyllistettiin liikekiinteistön myyjää ja uskoakseni ilman perusteita.

Paljon hyödyllisempää kuin löytää yksi ihminen ”syytettäväksi” olisi miettiä, mitä tehdä kyseisessä ja monessa muussa as.oy:ssä. Liikekiinteistöille on voitu yhtiöjärjestyksessä määrätä jopa kolminkertainen vastike, jota edes KKO ei suostu sovittelemaan. Vapaaehtoinen sovittelu as.oy:n sisällä on aina konkurssia parempi vaihtoehto.

4 thoughts on “Taloyhtiön itsepäisyyden lopputulos voi olla konkurssi

  1. Olen joutunut seuraamaan toista samantapaista tilannetta:
    – yrittäjän omistamalle isolle liikehuoneistolle ei löytynyt vuokraajaa eikä ostajaa
    – liikekehuoneiston omistaja muutti sen asunnoiksi
    – mutta asunnot eivät menneet kaupaksi kun noihin asuntoihin kuului muita asuntoja suurempi osuus yhtiövastikkeista (kun niin siellä yhtiöjärjestyksessä oli niille liikehuoneistoille määrätty muita suurempi yhtiövastike)

    Yrittäjällä on edelleen nuo asunnot omistuksessaan ja yhtiövastikkeet juoksee. Tilanne ei ole hyvä.
    On asioita joissa moraalisesti oikeudenmukaisen ratkaisun löytäminen on mahdotonta. Tämä on yksi niistä. Joku joutuu kärsimään eikä kärsimykselle ole aina moraalista oikeutusta.

    Jopa kuolema kärsimyksin koituu monen kohtaloksi eikä sillekään ole helppoa keksiä moraalista oikeutusta. Samoin on monen muun asian laita.

    1. Olin HO:hon asti todistajana yrityksessä kohtuullistaa yhtiöjärjestystä as.oy:ssä, ei liittynyt vastikkeisiin eikä menestynyt. Jäin kantajien joukosta pois KKO:n päätökseen takia, josta tuttu kiinteistöjuristi varoitti – ihan ilmatteks.

      Yhtiöjärjestyksen muuttaminen on konstikasta ja aina löytyy vastarannan kiiski, ihan periaatteesta. Lakia pitäisi muuttaa!

  2. Yhdessä pienkerrostalossa isännöitsijänä ja hallituksessa liki 20 hikoilleena en edes yrittäisi yhtiöjärjestyksen muutosta hakea, ei onnistu.

  3. Yksityinen pysäköinninvalvonta, kuljettaja on vastuussa autostaan, ei omistaja, mutta koko toimiala nojaa omistajan/haltijan vastuuseen vaatimiseen. Kunnallisella puolella tilanne toinen.

Comments are closed.

Related Posts

Talous Yhteiskunta

Persianlahden kolme skenaariota: Pitkittyvä asemasota

Persianlahden sodan kolmesta ilmeisestä skenaariosta olemme toistaiseksi siirtyneet vähemmän dramaattiseen joskin silti vaikutuksiltaan tuskalliseen asemasotaan. Varsinaiset sotatoimet lakkasivat, toisaalta sotkuinen kompromissi pysyy yhä kaukana.
Seisovassa asemasodassa

Sijoittaminen

Automaattikaupankäynti S&P 500-osakkeilla

Päätin kokeilla miten automaattikaupankäynti sujuisi tekoälyn avulla. Avasin tilin amerikkalaiselle Alpaca-välittäjälle, joka on keskittynyt juuri tällaiseen kaupankäyntiin.

Sijoitin tilille kuukausi sitten 100 000 taalaa leikkirahaa. Tämän voi

Sijoittaminen

Osakkeiden valinnan puntaroinnista, tapaus Rolls Royce

Osakepoiminta on monella tavalla haastavaa. Puntaroimista vaativat lukuisat tekijät, yhtenä niistä yhtiön suhteellinen asema verrokkiensa joukossa.
Pulma tiivistyy vaikkapa lentokonemoottorimarkkinassa, yhdessä maailman keskittyneimmistä teollisuudenaloista. Käytännössä kolme