On toisinaan järkevää pitää rahat nollakorkoisella tilillä

Nollakorkoisilla tileillä makaa noin 60Mrd€ rahaa. Mika Pantzar ja Vesa Engdahl keskustelevat oheisella Nordean ”Huomenta Suomi” videolla siitä olisiko näille rahoille olemassa parempia kohteita.

Mika Pantzar ymmärtää rahojen pitämistä tilillä juuri tällä hetkellä:

  • inflaatio on nousussa ja pörssit ovat korkealla; nyt ei ole välttämättä paras hetki mennä mukaan pörssiin
  • pankin tileillä makaava raha ei ole laiskaa rahaa; pankki antaa sen lainaksi hyvin toimiville yrityksille ja yksityisille ihmisille asuntoluotoiksi

Vesa Engdahl muistuttaa osakesijoittajan edusita:

  • osakkeet ovat pitkällä aikavälillä tuottaneet yksilölle enemmän kuin pankkitili
  • lisäksi osakkeet ovat tarjonneet pitkällä aikavälillä jonkinlaista inflaatiosuojaa

 

Related Posts

Talous Yhteiskunta

Työmarkkinajärjestöt ovat Suomen hallitusta tärkeämmässä asemassa päättämässä Suomen hintakilpailukyvystä

Suomen sisäistä kustannustasoa määrittävät ennen kaikkea työmarkkinjärjestöt palkkaratkaisuissaan. Lähes kaikki kulut ovat toimitusketjun aikana tuotteeseen kertyneitä palkkakustannuksia.

Julkisen sektorin tulonsiirrot ovat nekin epäsuorasti sidottuja yleiseen palkkakehitykseen

Sijoittaminen

Tunnelmia Berkshire Hathawayn yhtiökokouksesta

Seurasin etänä yhtiökokousta osittain. Alla joitakin kommenttejani. Lopussa linkki koko  kokouksen videoon ja siitä tehtyihin tekoäly-yhteenvetoihin.

 

Yhtiökokous on hieman muuttanut muotoaan. CNBC aloitti lähetyksen perinteisesti muutamalla