Tule mukaan Sijoituskahvilaan tiistaina klo 09, aiheena: Sijoittajavastuu Eurokriisissä

Teeman alustaa toimitusjohtaja Juha Kasanen, jonka näkökulmasta saa valmiiksi kiinni tekstissä ”Eurosähellys jatkuu – sijoittajia syytetään perusteetta aina eduskunnassa asti”.

Aiheen lisäksi Sijoituskahvila on vapaata jutustelua sijoittamisesta ja vähän vierestäkin. Osakkeenomistajat, opiskelijat, toimittajat ja muut sijoittamisesta kiinnostuneet ovat kaikki tervetulleita mukaan kuuntelemaan, haastamaan ja keskustelemaan.

Kahvin sinulle tarjoavat Juhat Kasanen & Mikkola. Strindbergissä tunnistat herrat punaisista mukeistaan. Lämpimästi tervetuloa!

Cafe Strindberg, tiistaina 10.01.2012, klo 09-10

 

PS. voit osallistua kahvilaan myös etänä kommentoimalla Punaisen mukin blogin vastaavaa merkintää. Pyrimme vastaamaan kysymyksiin viimeistään tiistaisen tapahtuman aikana.

 

Related Posts

Sijoittaminen

Osakkeiden valinnan puntaroinnista, tapaus Rolls Royce

Osakepoiminta on monella tavalla haastavaa. Puntaroimista vaativat lukuisat tekijät, yhtenä niistä yhtiön suhteellinen asema verrokkiensa joukossa.
Pulma tiivistyy vaikkapa lentokonemoottorimarkkinassa, yhdessä maailman keskittyneimmistä teollisuudenaloista. Käytännössä kolme

Sijoittaminen

Tulosennusteiden päivitys

https://www.sinisaariconsulting.com/tools/finnish_dashboard.html

EBIT-ennusteita muutettu vain vähän. P/E-luku on edullisin Valmetilla. Valmetin shorttipositiot ovat myös pienentyneet. Valmet on edullinen myös PEG-luvulla mitattuna, samoin Nokian Renkaat. Renkaiden lukuun vaikuttaa